„Pohybuj se rychle a rozbíjej věci.“ To je mentalita mnoha start-upů ze Silicon Valley, glosuje Koubský
Právníci herečky Scarlett Johansson se ohradili proti firmě OpenAI, která měla hereččin hlas zneužít pro jednoho ze svých chatbotů. Firma uvedla, že se hlas zkopírovat nesnažila a že ho vytvořila podle jiné herečky, přesto hlas stáhla a omluvila se. Budou se podobné situace opakovat?
Šéf OpenAI Sam Altman se měl údajně pokusit přesvědčit herečku Scarlett Johansson k tomu, aby jednomu z jejich chatbotů propůjčila svůj hlas. Herečka známá například i jako postava umělé inteligence z filmu Ona propůjčení svého hlasu odmítla.
Sam Altman uvedl, že přestože byl film Ona pro hlas skutečně inspirací, byl vytvořen podle jiné herečky. Přesto kvůli stížnostem Johansson hlas stáhl.
Podle Petra Koubského, redaktora Deníku N, bude takových zpráv v médiích přibývat.
Čtěte také
„Je to technicky možné a poměrně snadné. Zajímavé to bude tam, kde se to pohybuje na hraně, kdy se třeba hlas, o kterém mluvíme, bude hodně podobat tomu atraktivnímu originálu. Bude se mu podobat natolik, že to půjde nějak opatrnou reklamou využít. A přitom to bude ještě nežalovatelné, protože to nebude přesně ten originál. Bude mu jen podobný,“ komentuje Koubský.
Pro OpenAI je to hlavně reputační problém, právníci Johansson žádnou žalobu nepodali. Větší množství zdrojů uvádí, že to ukazuje hlavně to, že je firma zvyklá si brát cokoliv bez ptaní a že je to vlastně takovým specifikem společností, které se zabývají vytvářením velkých jazykových modelů.
Move fast and break things
„To je prostě Silicon Valley, to je součást start-upové mentality už nějakou dobu. Byl to konec konců Mark Zuckerberg, který přišel s heslem Move fast and break things – pohybuj se rychle a rozbíjej věci ve smyslu: ‚Znič obchodní modely a uspořádání světa kolem sebe, využij zmatků a vytvoř si tam svůj vlastní byznys v těch troskách.‘ Myslel to sice obrazně, ale je nepopiratelné, že v tomto směru se hodně start-upů chová neomaleně,“ popisuje Koubský.
Čtěte také
V současné chvíli je otázkou, jestli se podobné situace budou řešit i v kontextu obrazových materiálů, například uměle generovaných herců či hereček. Podle Koubského se celá problematika pohybuje stále v šedé zóně a bude nutné zavést právní úpravy.
„Ani morálně není jasné, kde je nějaká hranice, přes kterou by se v tomto směru nemělo jít. Ta technologie je úplně nová, přinejmenším v té kvalitě. Je to přesvědčivé. Takže si pro to nějaké pravidlo musíme teprve vytvořit,“ říká Koubský.
Mizení stránek z internetu, AI novinky mířící do notebooků a další stížnost na čínský on-line obchod Temu. To jsou další témata magazínu Online Plus. Moderuje David Slížek.
Související
-
Luboš Kreč: Zájem o umělou inteligenci roztáčí kola byznysu
Ve světě technologického byznysu se právě odehrává něco, co svou rychlostí nemá obdoby a neblíží se tomu ani nástup chytrých telefonů po premiéře iPhonu v roce 2007.
-
Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla naši závislost na technologiích, míní Koubský
Sluneční bouře způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila totiž GPS signál, pomocí kterého se řídí navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na polích.
-
Umělá inteligence na úrovni člověka? Podle některých k tomu dojde do pěti let
Obecná umělá inteligence se stane do pěti, nebo dokonce do tří let každodenní realitou. Jak se na tohle tvrzení dívá podnikatel Elon Musk nebo třeba šéf společnosti NVIDIA?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.