Sociální síť X skryla identitu profilů u lajků. „Je to dobré rozhodnutí,“ míní redaktor Koubský

21. červen 2024

Sociální síť X začala před uživateli skrývat identitu profilů, které lajkovaly příspěvky jiných účtů. Novinka by měla ochránit soukromí uživatelů a podpořit jejich aktivitu. Je to dobré rozhodnutí, nebo je za tím něco víc?

Majitel služby Elon Musk uvedl, že je důležité umožnit lidem lajkovat příspěvky, bez toho, aby za to byli napadáni. Veřejně viditelné lajky mohou uživatele odrazovat především od lajkování ostřejšího nebo kontroverznějšího obsahu.

Podle Petra Koubského, redaktora Deníku N, jde o krok správným směrem.

Čtěte také

„Myslím si, že to dobrý nápad, a to v tom smyslu, že může snížit napětí mezi uživateli, kterého je hodně. Mohlo by to té ,páry trochu vypustit‘. A popravdě řečeno, informace, kdo konkrétně lajkuje příspěvky jiného účtů, je z hlediska uživatele nepříliš podstatná. Takže je v pořádku, že bude soukromá,“ komentuje Koubský.

Některé komentáře si pohrávají s myšlenkou, že tuto změnu zavedl Elon Musk pro sebe. Už několikrát čelil kritice kvůli lajkování kontroverzního obsahu a reputačním problémům, které s tím byly spojovány.

Podle Koubského je těžké odhadnout, jestli to tak bylo, nebo jestli jsou skutečnými důvody ty, které sdělilo vedení společnosti veřejnosti.

„Nikomu druhému do hlavy nevidíme. O Elonu Muskovi to platí možná víc než o někom jiném. Může to tak nějak být. Ať to bylo z jakéhokoli důvodu, mohlo by to atmosféru na síti X zlepšit,“ myslí si Koubský.

Čtěte také

O sociálních prvcích na sítích se debatuje už dlouho. Mezi otázkami se objevuje například i ta, jestli neudělovat i palce dolů, nebo jestli nezrušit ohodnocování obsahu úplně.

Koubský je proti negativnímu hodnocení, ale to pozitivní by zachoval.

„On nějaký ten moment hravosti asi je potřeba. Stejně tak je třeba odměňovat úspěšné a zajímavé příspěvky. Už jenom proto, aby se z nich v tom množství dalo líp vybírat, filtrovat  a odkazovat,“ dodává.

Meta musela pozastavit trénování AI v Evropě, umělá inteligence umí poznat zubní kaz a Seznam.cz připravuje vlastní komunikační službu. To jsou další témata Online Plus Davida Slížka.

autoři: David Slížek , aste
Spustit audio

Související