Pohoršování se nad Vaňkovou je pokrytecké, říká zastupitel. Na politiky platí přísnější kritéria. Normální je drogy nebrat, oponuje poslanec
Měla by brněnská primátorka Markéta Vaňková rezignovat kvůli fotce s lajnami bílého prášku? Podle lidovce Jana Bartoška je užívání drog politiky špatné a neomluvitelné, brněnský zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno) je přesvědčen, že nastal čas změnit pohled, kterým společnost nahlíží na užívání drog.
„Kritika je pokrytecká zejména od politiků, protože užívání nelegálních návykových látek je v politice běžné,“ uvádí v Pro a proti ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan.
Čtěte také
Bývalý psychoterapeut se zkušenostmi v oblasti závislostí a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) věří, že na osoby veřejně činné jsou vždy přísnější požadavky.
„Odmítám tvrzení, že kokain a návykové látky jsou běžné. Je navíc obtížné provádět prevenci braní drog nebo alkoholu u dětí, kdy se u veřejně činné osoby tváříme, že vlastně o nic nejde,“ dodává lidovec.
Děsit školní děti drogami nefunguje, namítá Hollan. „Drogy se ve společnosti užívaly, užívají a budou se užívat. Jde o to k nim přistupovat racionálně, s pokorou a osvětou. Válka proti drogám nedává smysl. Rekreační užití, které v případě primátorky pravděpodobně vidíme, nevytváří žádný velký problém.“
Kokain je v politice běžný
„Prevence se nedělá strašením, ale dospělým a kompetentním upozorněním na míru rizik,“ vysvětluje Bartošek. „Přehlížení rekreačního užívání drog s tím, že je v pohodě, rozhodně v pořádku není, zvlášť týká-li se dětí.“
Čtěte také
Konopí je v Česku užíváno masivně, tvrdí Hollan. „A lidé si za prodej několika kil trávy chodí sednout na 8 až 12 let. Ale společnost bez drog je utopie, má smysl proto k drogám přistupovat s osvětou, pokorou, ale ne děsit.“
„Každý, kdo užívá kokain, se zcela vědomě spolupodílí na financování organizovaného zločinu se vším, co s ním souvisí, tedy prostituce, zbraně, drogy a tak dál,“ upozorňuje poslanec.
Ten také zpochybňuje kriminalizaci spojenou s marihuanou. „Na Mírově nesedí ti, kteří si pěstují pár kytek pro svou potřebu, ale ti, kteří mají k tomu i další trestné činy.“
Čtěte také
„Kdyby paní primátorka užila konopí, tak jako strašně moc dalších lidí nejen v politice, tak to etický a morální prohřešek není. Kokain v politice užívá opravdu velké množství lidí a sami to za morální selhání nepovažují. Možná je na čase se bavit o tom, že to běžné je, a neděsit se tím,“ navrhuje Matěj Hollan (Žít Brno).
Politika je služba trvající 24 hodin denně, říká lidovec. „A je o symbolech. Nelíbilo by se mi, kdyby byl politik vyfocen opilý, nelíbí se mi ani tento způsob chování. Chápu, že jsme ve velkém vypětí, ale řešit to návykovými látkami není norma a není to správné. Každý z nás má řešit své problémy jinak než alkoholem nebo koksem,“ doporučuje Jan Bartošek (KDU-ČSL).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Drogy v Čechách aneb 30 let snadno dosažitelné radosti
Droga jako zbraň i jako prostředek snadno dosažitelné radosti. Dokuseriál od tvůrců seriálu Historie českého zločinu.
-
Děti zkouší drogy ze zvědavosti. Únik před problémy je důvod, proč brát dál, říká psychoterapeutka
Problémům se závislostí mnohdy předchází problémy doma a ve škole. Mladé lidi, které rodiče přivedou do poradny, je ale pro spolupráci potřeba nejdřív získat.
-
Toxických psychóz je stále více, drogy jsou dostupnější, říká lékař
V souvislosti s psychotickými onemocněními se často zmiňují opakované a dlouhé psychiatrické hospitalizace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.