Podkopávání Evropské unie nahrává Rusku, říká nový ministr pro evropské záležitosti Dvořák
Novým ministrem pro evropské záležitosti jmenoval prezident Petr Pavel diplomata a dosavadního náměstka ministra zahraničních věcí Martina Dvořáka (STAN). „Je dobře, že toto ministerstvo máme. Je to silný vzkaz pro veřejnost, že vláda to po všech těch předchozích myslí s Evropskou unií vážně,“ říká v Interview Plus.
„To ministerstvo se jmenuje trošku nešťastně, protože je to ve skutečnosti ministerstvo pro záležitosti Evropské unie. Je někde mezi rezortem zahraničí a vnitra, protože řada věcí se vymyslí v Bruselu – v žádném cizím Bruselu, ale při našem jednání v Bruselu – a dříve nebo později se projeví v našem životě zde,“ dodává.
Čtěte také
Dvořák se chce pokusit o změnu nahlížení na Evropskou unii, kterou se politici od roku 2004 naučili vinit ze všech nepopulárních kroků vlád. „A pak je tu druhá věc, že vlastně jakákoliv liberalizace nebo posun k trendům, které hýbou západní Evropou, se považuje za zradu, socialismus a nevím co všechno,“ deklaruje.
„Málo si uvědomujeme, že jestli se někomu hodí podkopávat autoritu Unie, tak je to Rusko a Vladimir Putin. Narativ, že Západ je zlý a kazí nám naše dobré hodnoty, ten tu přece byl za bolševiků. Neustálé dehonestování západních hodnot velmi silně pomáhá Rusku,“ pokračuje.
Kořeny euroskepticismu
V hypotetickém referendu by podle nejnovějšího průzkumu pro odchod z Evropské unie hlasovalo 37 procent Čechů. Podle Dvořáka český euroskepticismus pramení z vlivu někdejšího prezidenta Václava Klause a všeobecné frustrace, že všechno, co se tu děje, je špatně. Roli hraje i špatné nakládání s evropskými prostředky.
Čtěte také
„Bohužel když se formoval náš názor na Unii nebo NATO, tak tady panovalo heslo ‚dejte nám prachy a nestarejte se, co s nimi uděláme‘. Za evropské peníze jsme stavěli golfová hřiště a nikdo si nedělal starosti o to, jestli by ty peníze nebylo lepší použít také, aby nám dnes přinášely výhody. Podívejte se do Polska, kde před 30 lety nebyly dálnice a kde jsou dnes,“ upozorňuje.
Podle prezidenta Petra Pavla by úkolem ministra pro evropské záležitosti měla být i pomoc Ukrajině. „Určitě není žádný naléhavější úkol, když celá podstata našeho fungování je ohrožena tím brutálním útokem,“ přitakává Dvořák.
Věří také, že se do konce roku podaří zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou. To je podmíněno splněním kritérií, což se ale Ukrajině daří překvapivě dobře. „Jestliže deklarují svoji vůli a touhu být členem evropského domu tím, jak rychle mění legislativu, tak nelze nevidět, že jsou ve válce a ekonomická kritéria prostě nebudou schopni v tuto chvíli naplňovat,“ doplňuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Válka na Ukrajině je o vyhlazení celého národa, proto musíme pomáhat slabšímu, říká filozof Jirsa
Filozof z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK Jakub Jirsa podrobně zkoumal petici nazvanou Za mír a spravedlnost a tvrdí, že je plná paradoxů.
-
Luboš Palata: Brusel se snaží Polsko a Maďarsko dotlačit zpět k právnímu státu. Jde to ztuha
Jde tady o velké peníze. V případě Polska v přepočtu o skoro bilion korun. Maďarsku jde o necelých 200 miliard korun, ale i to je na devítimilionovou zemi víc než dost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.