Počítače a tablety dětem nesmí sloužit k zabíjení času, ale k učení nových dovedností

8. září 2016

V digitálním věku nabývá na důležitosti digitální gramotnost. Podle průzkumů společnosti Microsoft má u nás svůj vlastní počítač polovina školáků ve věku 12 let. O čem toto číslo vypovídá, vysvětluje v Magazínu Leonardo Lenka Čábelová ze společnosti Microsoft.

„Technologie do našeho života patří, ale vše je o míře,“ tvrdí odbornice.

Podle ní je důležité vědět, proč dítěti technologie do ruky dáváme. „Jestli proto, aby zabilo volný čas a jen něco konzumovalo, nebo jestli chci tu technologii použít tak, aby se dítě něco naučilo, a postupně pomocí technologie vytvářelo něco nového. To je obrovský rozdíl.“

Digitální gramotnost je ústřední, souhlasí Čábelová. „Znalost a ovládání základních programovacích dovedností budou nezbytné pro to, aby člověk mohl vůbec získat nějakou práci, podobně jako dříve byla nezbytná znalost angličtiny a ještě dříve schopnost číst a psát.“

„Mně z toho vyplývá, že je důležité, aby se ve školách v rámci hodin informační techniky učilo nejen ovládání počítače a práce například s Wordem, ale aby se děti učily programovat,“ soudí expertka.


„My přímo v Microsoftu máme program Akademie programování, který v Česku rozvíjíme už druhým rokem. Je přímo zaměřen na zavádění výuky programování do škol. Loni se ho účastnilo 41 škol. Snažíme se touto cestou i pomocí různých programovacích dílen děti k programování přivést.“

Děti ale nemusí mít nutně počítač i doma, pokud chtějí digitální gramotnost pěstovat. „Samozřejmě je to jednodušší, podobně jako se dítě naučí lépe anglicky, když chodí do jazykové školky nebo školy, ale většina z nás tuto možnost nemá, a celkem dobře jsme se angličtinu naučili také.“

A jaké změny můžeme s příchodem počítačů do všech odvětví našeho života očekávat? „Určitě se změní struktury toho, co ve společnosti dělají stroje a co lidé. Ale není to v historii poprvé, revolucí tohoto typu jsme zažili více,“ připomíná odbornice.

„Nemyslím si, že stroje lidi vytlačí. Lidé mají spoustu unikátních schopností, které stroje nenahradí. Digitální transformace našeho života, podnikání i práce probíhá velmi rychle, ale nemyslím, že bude lidí méně potřeba. Prostě se jen změní to, v čem bude naše přidaná hodnota,“ předpovídá Lenka Čábelová.

autoři: dst , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.