Ploština jako symbol krutosti nacistů, která nepolevovala ani na konci války
Je 19. dubna 1945 ráno, když do malé pasekářské osady Ploština dorazí komando SS. Vojáci zapálí deset domů a zastřelí, nebo upálí 24 lidí. Jde o odplatu za to, že místní pomáhají partyzánům. „Šest mužů svázali řetězem a zaživa upálili. Byl mezi nimi můj bratr,“ vzpomínala pro Paměť národa Božena Húšťová. „Nebylo poznat, že to jsou lidé, zbyly z nich jen škvarky. A druhá skupina, ti museli skákat otevřeným oknem do hořícího domu. První musel skočit pan Machů, otec osmi dětí.“
Nacisté se pomstili obyvatelům Ploštiny za to, že pomáhali partyzánům. Ti na Valašsko dorazili na konci roku 1944, nejprve na samotu Ryliska, která ležela nedaleko Ploštiny. Jedním z podporovatelů partyzánů se stal otec paní Húšťové – František Raška.
Čtěte také
Raškovi a později i ostatní rodiny poskytovali partyzánům jídlo a přístřeší.
„Tam žilo pár desítek lidí a najednou počtem těch partyzánů se ten počet zdvojnásobil,“ popisuje dokumentarista Adam Drda.
„Pro ty lidi bylo poskytování pomoci opravdu náročné. A myslím si, že to od nich bylo taky dost odvážné, protože jsem přesvědčen o tom, že věděli, co jim hrozí. Že to může dopadnout velmi špatně.“
Nacistická smyčka se kolem Ploštiny utáhla 19. dubna. Vojáci zapalovali domy a naháněli lidi do ohnivého pekla.
„A to bylo hrozné. To bylo hrozné, jak ti lidi křičeli o pomoc,“ vypráví František Sochora. I jeho rodina poskytla partyzánům azyl v pasekářské osadě Sochorák.
Masakr na Ploštině tehdy Sochora sledoval z protějšího kopce: „Někoho rovnou zastřelili, ale někteří museli sami skočit do ohně. To bylo nářku…“
Co předcházelo nacistickému řádění na Valašku? A jakou roli sehráli v tragickém osudu Ploštiny konfidenti? Poslechněte si podcast Hlasy paměti s Lucií Korcovou a Adamem Drdou.
Nová epizoda vychází každých 14 dní. Přihlaste se k odběru, ať vám neuteče žádný díl!
Související
-
Spisovatel Ladislav Mňačko jen náhodou unikl smrti při masakru na Ploštině
Narodil se 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách a jeho jméno je Ladislav Mňačko.
-
Památník Ploština je místo, které pláče. Připomíná nacisty vypálenou osadu u Valašských Klobouk
Ploština je zaniklá osada obce Drnovice, nedaleko Valašských Klobouk, kterou 23. dubna 1945 vypálili nacisté. Na místě někdejší tragédie vyrostl velkolepý památník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.