Piráti by z vlády odcházet neměli. Zastoupit je ve v ní by ale zásadní problém nebyl, míní Pekarová Adamová

24. září 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) ke 30. září navrhne odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády. Ten přitom představili seznam bodů, které požadují, pokud mají setrvat ve vládě. „Piráti by si neměli klást jakékoliv podmínky,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro Český rozhlas Plus. Podle ní se tyto body týkají věcí, ve kterých Piráti dlouhodobě selhávají.

Rozhovor vzniknul před zveřejněním zprávy o návrhu na odvolání Ivana Bartoše z ministerského postu.

Ty požadavky, se kterými by teď Ivan Bartoš měl mířit za Petrem Fialou, se týkají třeba dokončení digitalizace stavebního řízení, garancí míst v mateřských školkách, zákona o dostupném bydlení nebo třeba legalizace konopí. Co na ně říkáte?

Já myslím, že to je úplně opačně postavené, že to nejsou Piráti, kteří si teď mají stanovovat jakékoliv podmínky. Zvláště ne v oblastech, ve kterých pan ministr sám dlouhodobě selhává. To je právě digitalizace stavebního řízení.

Čtěte také

Přijde mi to jako vytváření si kouřové clony nad vlastním problémem. Ale je to rozhodnutí Pirátů, že takovýmto způsobem budou komunikovat. Věřím, že všichni se budou snažit dohodnout na tom, aby zejména fungovaly věci, které fungovat mají ve prospěch občanů.

Právě problémy s digitalizací stavebního řízení, které trvají už od začátku července, jsou zkrátka selháním samotného pana ministra Bartoše, ale všichni říkáme od začátku, že chceme, aby ten systém fungoval a chceme s tím pomoci. Tato nepovedená implementace digitalizace škodí nejen panu Bartošovi nebo Pirátům, ale celé vládě a celé České republice.

Na úvod dnešního jednání s Petrem Fialou Ivan Bartoš prohlásil, že odchod Pirátů z vlády není na stole. Překvapilo vás to?

Je pochopitelné, že ve chvíli, kdy vedení Pirátů rezignovalo, nemá úplně mandát říci, jaká má být budoucnost Pirátů včetně setrvání ve vládě.

To bych považovala i vůči jeho kolegům za neférové. Sama bych takto nepostupovala vůči své straně, pokud bych byla ve stejné situaci. Takže tohle mi přijde logické.

Čtěte také

Na druhou stranu jakožto koaliční partner musím říct, že si nepřeji, aby docházelo k  dlouhému rozhodování a přešlapování na místě. Máme před sebou poslední rok a potřebujeme dokončit řadu věcí. Prosadit důchodovou reformu a rozpočet na příští rok, vyřešit následky povodní, není toho málo.

Potřebujeme tedy řešit problémy navenek a směrem k občanům, ne sebe navzájem. To je určitě něco, co nám nemá brát energii, kterou potřebujeme na komunikaci toho, aby nám občané lépe rozuměli a my uspěli v dalších volbách.

To znamená, že vy budete zastáncem, aby Piráti zůstali ve vládě?

To je rozhodnutí každé strany. Rozhodně si nemyslím, že by Piráti měli odcházet. Například  ministr zahraničí (Jan) Lipavský odvádí dobrou práci. Stejně tak ministr (Michal) Šalomoun.

Je potřeba zlepšit ministerstvo pro místní rozvoj, kde jsou zejména v poslední době obrovské problémy. Musíme ale vědět, co sami Piráti chtějí a je důležité, aby se rozhodli co nejdříve.

Alibistické chování

Jak vnímáte to, že říkají, že jejich image uškodila dlouhodobě právě účast ve vládě?

To je samozřejmě dlouhodobý spor uvnitř Pirátů, jestli vůbec měli vstupovat do vlády. Mně to přijde trochu jako hledání viníka, protože i oni nesou zodpovědnost. Vláda totiž rozhoduje jako celek a není možné říkat, že během těch tří let u toho tak trochu nebyli. To je do jisté míry alibistické.

Čtěte také

Zmiňovala jste digitalizaci stavebního řízení, kterou jste v minulosti kritizovala, nejenom vy, ale třeba i lidovecký ministr Marek Výborný. Neuškodili jste tím v očích veřejnosti Pirátům a celé vládě?

My komunikujeme s úředníky i stavebníky, jsme s nimi v kontaktu a právě to, co nefunguje, se snažíme řešit. Snažíme se dotlačit pana ministra, aby ta řešení přicházela mnohem rychleji než doposud.

Bohužel se to úplně nedaří a tempo náprav není dokonalé. Při implementaci jakéhokoliv digitálního systému se mohou objevit problémy a je to přirozené, ale tyto potíže už nejde omluvit.  

Šlo by to i bez Pirátů

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v našem vysílání uvedla, že TOP 09 svolávala kvůli problémům s digitalizací mimořádné jednání. Tvrdí, že když ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řešil problémy s nedostatky léků, tak ho koalice na veřejnosti podržela. Nebyli jste tedy vůči Pirátům přísnější než vůči sami sobě?

Myslím, že si paní europoslankyně mohla vybrat lepší příklad, tento kulhá. Ministr Válek ani žádný jiný ministr zdravotnictví není zodpovědný za trh s léky.

Čtěte také

Na rozdíl od toho, když je někdo ministr pro digitalizaci a implementuje digitalizaci nějakého systému, tak za to nese plnou odpovědnost. Myslím si, že jde opravdu o hledání falešných viníků. Všichni samozřejmě toho pravého viníka známe a nikdo nechce, aby rezignoval, ale aby dal všechno co nejrychleji do pořádku.

Pokud by se skutečně Piráti rozhodli nesetrvat ve vládě, jak komplikované by bylo obsazovat rok před volbami pozice tří ministrů?

Věřím, že by to nebyl zásadní problém a nějak bychom to zvládli. Samozřejmě chápu, že nikdo nechce přijímat zodpovědnost za nepovedenou digitalizaci stavebního řízení a byla by to opravdu velká oběť.

Věřím, že k tomu ale nedojde a i kdyby, tak bychom to zvládli. Vláda má i bez Pirátů v Poslanecké sněmovně většinu a je důležité, abychom hlavně dokončili věci, které musíme a připravili se na sněmovní volby.

Poslechněte si rozhovor nahoře v audiozáznamu.

Spustit audio

Související