Petr Šabata: Vládní hospodářská strategie Česka má jednu neodstranitelnou vadu
Jedna věc je na budoucím ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi těžko pochopitelná. První místopředseda hnutí STAN a poslanec by měl zanedlouho vystřídat Josefa Síkelu, který se zřejmě stane eurokomisařem. Komunální politik z Vysočiny, člen sněmovního rozpočtového výboru má v politice solidní pověst, hnutí STAN nominaci svého ekonomického experta právě schválilo, koalice ho uznává.
Poslanec Vlček je také spoluautorem aktuální Hospodářské strategie České republiky, kterou teď předložilo ministerstvo průmyslu k připomínkám.
„Osobně jsem s tímto dokumentem spojil posledního zhruba půl roku svého pracovního života. Dal jsem tomu opravdu mnoho energie, proto tomu velmi důvěřuji,“ řekl Vlček v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Čtěte také
A tady začíná ono nepochopení. Za rok budou sněmovní volby, kampaň už se rozjela, a vláda tady připravuje strategii pro ekonomiku na příštích 10 až 15 let.
Přitom právě skončené volby senátní i krajské výrazně vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, které také s velkým náskokem vede všechny průzkumy před volbami sněmovními. A politologové řeší jen otázku: S kým sestaví příští vládu?
Nový ministr průmyslu bude taky muset v krátkém čase řešit řadu zásadních úkolů: dotáhnout smlouvu na nové jaderné bloky v Dukovanech, zabývat se řadou problémů v energetice, soustředit se na dojednání velkých investic, například na výrobu čipů...
Mezi deset nejúspěšnějších ekonomik?
Na co je teď taková strategie? Těch 75 stran textu obsahuje mnoho dobrých analytických myšlenek, souvislostí i návrhů, jak řešit problémy a naplňovat hlavní cíl – umístit se v elitní desítce mezi zeměmi EU – v roce 2023 bylo Česko 14. podle ukazatele HDP na hlavu v paritě kupní síly.
Čtěte také
V prvních připomínkách Hospodářská komora upozorňuje, že dokument postrádá jakýkoliv nástin kroků, které by měly vést k cíli. To není tak docela pravda, ale druhá výtka se trefuje do černého – strategie by měla formulovat několik priorit, nejde dělat všechno.
Když se ve zmíněném pořadu Jana Klímová budoucího ministra průmyslu zeptala, jaká je priorita Česka v hospodářství, dostalo se jí odpovědi: „Být mezi deseti nejúspěšnějšími ekonomikami.“ Proboha.
Ale to jsou vlastně jen drobnosti, které by se daly v další debatě vylepšit. Bohužel ten hlavní nedostatek se opravit nedá. A je zvláštní, že o právě o něm Vlček nemluví.
Vlček už ale nemá čas
Kdyby byl takový dokument – v opozici připravený –, součástí programového prohlášení vlády a od prvních dní se začal uvádět do života, pak možná. Znamenalo by to ale v první řadě trpělivou, pečlivou a jistě dlouhou debatu nejen s ekonomy a sociology, ale především s opozicí, zaměstnavateli, odbory a dalšími aktéry.
Jenže – teď máme pár měsíců do klíčových voleb. Až skončí připomínkové řízení ke strategii, bude připraven a vláda projedná implementační plán, jak se píše na straně 70 Vlčkově dokumentu.
To jsme někde na jaře 2025, už poběží ostrá předvolební kampaň, po prázdninách budou volby, a pokud se nestane zázrak, změní se vláda. Na kterou bude mít podstatný vliv hnutí ANO.
A Alena Schillerová, Karel Havlíček a Andrej Babiš celou krásnou Vlčkovu strategii vezmou a hodí ji do koše.
Autor je šéfredaktor deníku Právo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka