Petr Šabata: V Česku skoro zázrak – nová vláda naváže ve školství na tu končící
Na přechodu mezi dosluhující vládou Andreje Babiše (ANO) a nastupujícím kabinetem Petra Fialy (ODS) se na školství usmálo štěstí. Předání agendy bude rychlé a hladké a také programově bude nový ministr Petr Gazdík (STAN) navazovat na končícího Roberta Plagu (za ANO), který v úřadu zůstane jako odborný náměstek pro vysoké školy. Široce přijímaná Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+, kterou vypracoval tým expertů pro tuto vládu, nepoletí do koše.
To je pro školy, učitele, rodiče a především pro děti výborná zpráva. Protože vzdělávací systém si nemůže dovolit ztrácet měsíce předáváním a roky vypracováváním nových strategií.
„Navážeme na to, co na ministerstvu činil Robert Plaga. Hlásíme se celá koalice k jeho Strategii vzdělávání 2030. Tu bychom rádi naplnili, protože je dobře napsaná,“ řekl Petr Gazdík.
Čtěte také
To není běžný přístup, každá nová vláda má ambici i ve vzdělávání přijít s vlastními koncepcemi, na nichž roky pracuje, aby na ně po nástupu další garnitury jen padal prach. Přesně to se stalo u sousedů, kde výbornou strategii Učící se Slovensko z roku 2017 nový kabinet Igora Matoviče prostě zazdil. O osudu penzijních reforem za různých vlád darmo mluvit.
Program vznikající vlády správně pamatuje na lepší financování školství, na revizi obsahu učiva a také na změnu maturit i přijímacích zkoušek, na snižování nerovností ve vzdělávání a na podporu učitelů a ředitelů.
Zanedbávat vzdělávání nebolí
Ale papír snese všechno a prosazení všech těchto potřebných věcí je jiná disciplína. Tak třeba finance – opravdu se najdou v zadluženém státním rozpočtu peníze na další zvyšování platů učitelů, s nímž velmi správně začala Babišova vláda, na úroveň 130 procent průměrné mzdy?
Čtěte také
A ještě nákladnější bude plnění slibu, že celkové výdaje na školství budou na průměru zemí OECD, což je 5,2 procenta HDP, to znamená posunout se z konce žebříčku, kde je nyní Česko s 3,5 procenta.
A bude mít ministr Gazdík dostatečnou politickou váhu na prosazování tak ambiciózního programu? Nedostanou přednost na první pohled palčivější úkoly, které dnes trápí celou společnost, jako je krocení inflace, aktuálně cen energií, nedostatek lidí na trhu práce, snižování dluhu, později předsednictví EU, penzijní reforma a transformace ekonomiky nejen kvůli snižování uhlíkových emisí? Ono totiž zanedbávat vzdělávání nebolí.
V programu chybí jakákoliv zmínka o dvou drsných koronavirových školních letech, které napáchaly velké škody ve vzdělání i psychice dětí – a aktuální doučovací programy je nezacelí.
Právě tady by měla nová vláda začít. I proto, že epidemie opět řádí ve školách. Vládně-opoziční Robert Plaga se teď snaží přimět ministerstvo zdravotnictví, aby rychle připravilo účinný plán, jak jí čelit, především návod na testování. V dopise ministru Adamu Vojtěchovi (za ANO) použil až nekolegiálně ostrá slova.
O jejich účinku lze ale pochybovat, protože končící kabinet Andreje Babiše už boj s epidemií jednoduše hodil za hlavu.
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.