Petr Šabata: Nové vládě není co závidět – čekají ji jen obtížné nepopulární úkoly

11. říjen 2021

Co nestihne nová vláda v roce 2022, to nestihne vůbec. Řeč je o pravděpodobném kabinetu Petra Fialy (ODS), koalici Spolu a Piráti se STAN a o zásadních úkolech, jako je zkrocení nebezpečného dluhu, podpora pocovidové ekonomiky, brzdění inflace i klimatické změny, také o důchodové reformě a dalších zásadních změnách.

Z politické logiky totiž plyne, že nejlepší čas na velké nepopulární kroky je na začátku funkčního období vlády. Později už se strany připravují na další volební klání a v případě této zatím pětičlenné koalice hrozí časem také nebezpečí sporů nebo dokonce rozpadu.

Čtěte také

Právě teď má nová většina 108 mandátů ve sněmovně spoustu energie, chuti ukázat, že dovedou vládnout lépe než „šéf firmy“ Andrej Babiš (ANO) a snad i dobré vůle dělat kompromisy ve prospěch tahu na branku. Tedy ve prospěch modernizace České republiky, která by se měla vydat rychle cestou od montovny k mozkovně, když to vyjádříme jedním předvolebním heslem.

Budiž jí odstrašujícím příkladem třeba tragikomický pokus ministryně Jany Maláčové (ČSSD) prosadit část důchodové reformy pár týdnů před volbami. V příštím roce jsou „jen“ komunální volby, v nichž se nemusí řešit celostátní problémy, a volby do třetiny Senátu. Na začátku roku 2023 je pak v plánu přímá volba prezidentská, ani ta se netýká přímo vládní agendy.

Zaseje – ale nesklidí

Takže rok 2022 bude rokem změny, nebo půjde Česko dál cestou nízkých mezd – ve srovnání se Západem , údržbářských řešení a politiky, která obsluhuje především sebe sama, jak přesně poznamenal v jedné povolební debatě Českého rozhlasu bývalý politik Jan Kalvoda.

Čtěte také

Fialovi a spol. není co závidět. Nicméně od prvního dne ve Strakově akademii může nová vláda udělat dvě nebolestivé věci, které zemi prospějí. V první řadě – změnit styl, komunikaci a přestat zásobovat veřejný prostor jedem. Jistě, něco bylo z úst premiéra a jeho kolegů součástí předvolební kampaně, ale zdaleka ne všechno. Koneckonců dělení společnosti na „my“ a „oni“ je základní populistický trik a nová garnitura je v tomto ohledu přece jen serióznější.

I druhá věc souvisí s Andrejem Babišem – není nejmenší důvod zatěžovat vztahy s Evropskou unií jeho konfliktem zájmů, bojovou rétorikou a okázalými akcemi typu „můj přítel Viktor Orbán“. Nejenže to může v konečném důsledku ztížit čerpání peněz z evropských fondů včetně těch na obnovu po pandemii, ale obecně to zhoršuje pozici země při opravdovém prosazování zájmů České republiky v Unii.

Čtěte také

Nová vláda by měla hledat ad hoc spojenectví napříč Evropou, koordinovat politiku s přirozenými partnery a především – předvést se bravurním zvládnutím předsednické role v EU v druhé polovině příštího roku.

Vyslat zprávu o nepochybném ukotvení Česka v civilizované Evropě a přestat dělit a traumatizovat společnost jsou dva kroky, jimiž si může nová koalice trochu připravit půdu pro reformy u veřejnosti.

Petr Šabata

Při záchraně rozpočtu, změně penzí, krocích proti klimatické změně ji totiž budou potřebovat. Výsledky se navíc nedostaví hned, ale někdy až po mnoha letech. Jak nedávno poznamenal jiný bývalý politik: dát zemi do pořádku po vládě Andreje Babiše bude těžké, a kdo tuto práci udělá, ten zaseje – ale nesklidí.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.