Petr Šabata: Rusové ve Vrběticích. Pozor, toto je další nebezpečná krize

19. duben 2021

Vrbětice, tedy přesněji podíl ruských tajných služeb na výbuchu v této obci v roce 2014, bude potřeba ještě dovysvětlit, tři závěry už ale udělat můžeme. Vážné podezření, že se do přípravy exploze muničního skladu zapojili příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU, ovlivní kampaň před volbami do sněmovny.

Potvrdila se varování tajných služeb, že Rusko vyvíjí proti Česku nepřátelskou činnost, a zastánci vstřícného postoje k Putinovu režimu tak přišli o půdu pod nohama. Výbuch ve Vrběticích není tajemná mocenská hra těch „tam nahoře“, tomuto bezprostřednímu nebezpečí porozumí každý.

Čtěte také

Je ovšem obtížné předpovídat, jak přesně to voliče v říjnu ovlivní. Snad s jednou výjimkou: Jan Hamáček vsadil na nedávném sjezdu ČSSD na tu její část, která právě prohrála. Miloši Zemanovi to může být jedno, ale staronový předseda sociální demokracie právě poslal stranu na smetiště dějin.

Také komunisté s tradiční příchylností k Moskvě dostali k zamrzlému vedení problém navíc. A vysvětlovat by měl i kandidát ANO Karel Havlíček, který ještě před pár dny prosazoval účast Rosatomu na dostavbě Dukovan bez ohledu na bezpečnost země.

Krize, populisté a diktátoři

Podporu Česku vyjádřily USA, Lotyšsko, Slovensko, Velká Británie a řada dalších zemí. Což vede ke druhému připomenutí nad případem ruští agenti ve Vrběticích: pro Česko je životně důležité členství v NATO, Evropské unii a euroatlantická spolupráce, což si v časech klidu mnoho lidí neuvědomuje.

Čtěte také

Je hrůzostrašná představa, že je Česká republika na periferii Evropy bez partnerů především v NATO cílem ruské hybridní války i reálných teroristických útoků. Také asi teď lépe porozumíme právě Lotyšsku a Estonsku, které s Ruskem přímo sousedí a čelí jeho trvalému tlaku, i Litvě, Polsku a Ukrajině, které mají s Moskvou kruté historické zkušenosti. A také právě díky těmto zkušenostem a realistickému hodnocení Putinova získaly silnou imunitu.

Která by se i v Česku měla posilovat tím, že politici budou brát vážně varování tajných služeb a země bude promyšleně investovat do moderní obrany.

Třetí poznámka je obecnější: máme tu globální epidemii, která přinesla krizi zdravotní, ekonomickou i krizi důvěry také do Česka. A nyní jsme dostali konkrétní, velmi bolestivý důkaz, že je země také součástí globální krize politické a bezpečnostní. Jestliže jsou vztahy mezi Západem a Ruskem nejhorší od konce studené války, jak soudí někteří bezpečnostní analytici, je to velké ohrožení taky pro Českou republiku.

Petr Šabata

Krize je živná půda pro populisty a budoucí diktátory. Americký historik Timothy Snyder v knize Tyranie připomíná požár Říšského sněmu, který se stal rozhodujícím momentem pro nástup Hitlerova nacismu, a zobecňuje: „Evropské moderní dějiny dokazují, že se společnosti mnohdy rozpadnou, demokracie zhroutí, etické zásady selžou a obyčejní lidé najednou stojí se zbraní v ruce nad hromadnými hroby.“

Právě sem, obrazně řečeno, mířila akce ruských tajných služeb ve Vrběticích.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio