Petr Šabata: Proč ministra školství Beka kritizují jeho straničtí kolegové?

17. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ministr školství Mikuláš Bek | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Petr Šabata: Proč ministra školství Beka kritizují jeho straničtí kolegové?

Politicky kuriózní vysvědčení vystavil Mikuláši Bekovi jeho stranický kolega a první ministr školství ve Fialově vládě Petr Gazdík (STAN). „Kdybych byl na jeho místě, zvažuji rezignaci,“ řekl Hospodářským novinám. Aktuálním důvodem je odklad dva roky připravované změny ve financování nepedagogických pracovníků z 1. září až na 1. leden příštího roku.

Kuchařky, školníky, hospodářky nebo správce IT by měli napříště platit ne školy, ale zřizovatelé, tedy obce a kraje. I vinou ministra Beka se z rozumného kroku stal neuralgický bod celého školství.

Čtěte také

Byl to jeden z důvodů, proč v listopadu 2023 tři čtvrtiny škol stávkovaly, a hlavně kvůli nejasnostem kolem financování převodu se mu stále brání jak školy, tak obce i kraje. Hejtmany nedávno podpořil i prezident Petr Pavel.

„Myslím, že by bylo lepší, kdyby se změna dělala až od ledna,“ řekla tehdy středočeská hejtmanka Petra Pecková, Bekova kolegyně ze STAN. Ministr ale trval na svém.

Z louže do bláta

Pak asi někomu v koalici došlo, že není dobrý nápad převádět skoro 80 tisíc provozních pracovníků škol na obce v září, a vyvolat tak pár dní před volbami celostátní chaos.

Termín tedy ministr Bek posunul na leden 2026, stále ale není vyjasněno financování: stát nemá v rozpočtu potřebných 11 miliard korun a odklad o čtyři měsíce není zárukou, že se vyřeší všechny praktické otázky. Na podzim budou volby, pak nastoupí zřejmě nová vláda, nový ministr... Je to posun z louže do bláta.

Petr Gazdík na ministerský post rezignoval kvůli napojení na lidi z korupční kauzy Dozimetr. Když nastupoval, nechal si v úřadu svého předchůdce Roberta Plagu a převzal i jeho široce respektovanou Strategii vzdělávání 2030+. To byly velmi rozumné kroky, po jeho odchodu už to ale šlo se vzděláváním z kopce.

Čtěte také

Čerstvá hodnotící zpráva OECD v části o českém vzdělávání opět upozorňuje, že společným jmenovatelem problémů jsou silné nerovnosti a jejich příčinou politická nestabilita resortu a chybějící vypočitatelné financování ze státního rozpočtu.

Bek vnáší chaos

Ministr Bek se od počátku úplně míjí především s regionálním školstvím, vnáší do něj chaos a nejistotu, své kroky nedokáže srozumitelně a včas vysvětlovat. Nejde jen o nešťastné kuchařky a školníky, ale především o zásadní změnu v obsahu učiva, resp. revizi vzdělávacích programů. Školy se k ní staví rezervovaně také vinou Bekových zásahů do přípravy na poslední chvíli.

Ačkoliv si vláda Petra Fialy určila vzdělávání za prioritu a naslibovala i finance, jedná opačně. To vyniklo při přípravě státního rozpočtu na rok 2024, když v prvním návrhu sebral ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura Bekovi z roku na rok 30 miliard.

Z programového prohlášení vlády se stal cár papíru, v tom zpráva OECD popisuje stav věcí přesně, a dodává, že to je spolehlivá cesta k zaostávání.

Petr Šabata

Petr Gazdík je na Beka ještě mírný, byť i taková kritika stranického kolegy půl roku před volbami je pozoruhodná.

Hnutí ANO má na ministra školství výborného kandidáta – exministra Roberta Plagu. Když se ve vládě Andreje Babiše svého času mluvilo o jeho odvolání, postavily se za něj školy, vzdělávací asociace i rektoři.

Představa, že by se něco takového přihodilo dnešnímu ministrovi, je úplně mimo realitu.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

autor: Petr Šabata

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.