Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman
Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu, stranám nynější vládní koalice ani dosluhujícímu premiérovi Robertu Ficovi.
A zachoval tak naději, že se napětí ve společnosti promění v pozitivní energii, která posílí slovenskou demokracii.
Největší pozornost se v nové vládě soustředila na osobu, která by měla zastávat post ministra vnitra. Jozef Ráž mladší nebyl vůbec špatná volba – má pověst slušného schopného manažera. Ale už pár hodin po zveřejnění jeho jména se v médiích objevila fotografie, jak na motorkářské akci oslavuje narozeniny exministra vnitra Roberta Kaliňáka.
Prezident to komentoval slovy: „Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření o tom, kdo byl s kým na motorkách a oslavách narozenin anebo další spekulace o personálních propojeních.“
Vedle navrženého nového ministra vnitra byl problém Pellegriniho sestavy také na postech ministrů obrany, sociálních věcí a zemědělství, kde zůstaly nevěrohodné figury z Ficovy vlády. Dohromady to tedy určitě nebyl kabinet, který by mohl získat důvěru rozjitřené veřejnosti.
Prezident Kiska ale zároveň Pellegrinimu poděkoval za věcný, korektní a konstruktivní přístup a uznal, že jeho úkol je nesmírně obtížný. A nezbavil ho pověření, což byla jedna z předpovědí, jak bude postupovat.
Odchod Ficovy garnitury
Kiska se přitom ocitl v podobné situaci jako prezident Miloš Zeman po pádu Nečasovy vlády. Tehdy v červnu 2013 mu do Lán přivezla podpisy 101 poslanců kandidátka na premiérku za ODS Miroslava Němcová. Zeman to odmítl a začal svévolně jednat mimo ústavní rámec.
Jmenoval svoji vládu vedenou Jiřím Rusnokem, která ale nezískala důvěru ve sněmovně a musela podat demisi. V té pak tahle zvláštní sestava Zemanových kamarádů řídila zemi celých pět měsíců, než ji vystřídal kabinet Bohuslava Sobotky vzešlý z předčasných voleb.
Andrej Kiska naopak od počátku jedná zcela v souladu s ústavou. Krátce po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové přesně pojmenoval situaci a vyzval parlamentní politiky, aby jednali. Když mu Robert Fico přinesl demisi a přivedl svého věrného nástupce Pellegriniho, zachoval klid a demisi přijal, ačkoliv Fico v prezidentském paláci demonstroval povýšenost a politické hulvátství.
A do třetice neodňal pověření Pellegrinimu, když se mu nelíbila jeho ministerská sestava, jen požádal – naléhavě, slušně a srozumitelně – o její změnu.
Může se stát, že nejsilnější strana Smer se nesmíří s Kiskovou kritikou, odmítne změnit Pellegriniho návrh a vyzve prezidenta na souboj. Takový tvrdý postup ale nejpozději po další demonstraci, která se chystá na pátek, velmi pravděpodobně vzdají menší koaliční partneři Slovenská národní strana a Most – Híd. A pak už se v Národní radě SR najde 90 poslanců potřebných k vyhlášení předčasných voleb.
Anebo v současné situaci strana Smer překročí svůj stín a pověřený premiér přinese Kiskovi v pátek lepší sestavu. Tato varianta má dvě slabiny – předseda Smeru Robert Fico by musel popřít sebe sama, což rozhodně není jeho politický styl.
A pak – i kdyby Pellegrini přemluvil na ministra vnitra třeba svatého Petra, demonstrantům to bude málo - zcela oprávněně volají po odchodu celé této politické garnitury. Ficovy garnitury, která si přivlastnila stát a znásilnila spravedlnost.
Představa, že se situace po pár týdnech uklidní a slovenská demokracie z ní vyjde silnější, je stále reálná a vítaná. Skličující je naopak výhled, že prozatímní suverén politické krize Andrej Kiska už nebude kandidovat v prezidentských volbách na jaře 2019, což jeho spolupracovníci už nějaký čas naznačují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.