Petr Šabata: Petr Fiala – generál bez vojska. Jak dlouho ještě?

29. listopad 2021

Česko má nového premiéra Petra Fialu (ODS). Prezident ho jmenoval při originálním ceremoniálu v Lánech. Ale nový předseda vlády zůstává generálem bez vojska. Protiepidemickou politiku a další provoz státu má stále na starosti kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO). Předpokládejme úzkou součinnost obou premiérů, ale situace v zemi je tak výjimečná, že to není vyhovující způsob vládnutí.

Česko jako by mělo dva různé časy, není to poprvé v době epidemie, ale tentokrát je to rozdíl do očí bijící. Jeden je čas politiků – koaliční dohodu podepsaly strany 8. listopadu. Od toho dne jsou tedy na stole všechny náležitosti potřebné ke jmenování celé nové vlády.

Nestane se tak dříve než někdy po 13. prosinci, tedy o víc než měsíc později. A to je termín spíše optimistický, jak ukázal vývoj posledních dní i prezidentovy trvající výhrady k jednomu z ministerských kandidátů.

Čtěte také

A pak tu je čas, který diktuje epidemie a který letí v nemocnicích, na covidových odděleních, na jednotkách intenzivní péče. Čas lékařů, zdravotních sester, dalšího personálu v nemocnicích, čas pacientů v těžkém stavu a jejich blízkých.

Někdy v polovině prosince budou podle všech modelů nemocnice na hraně svých možností. Někde i za ní. Matematik René Levínský, ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů, to popsal v Českém rozhlase takto:

„Opatření přicházejí strašně pozdě, zase jsme se nechali zahnat do kouta… Už není šance, že by kolem Vánoc nebyly úplně zahlcené nemocnice, tedy že nenastane naprosto kritický scénář. I kdybychom teď udělali absolutní lockdown, tak velké množství lidí, kteří jsou už dnes pozitivní, za čtrnáct dní tři týdny skončí v nemocnicích a na jipkách. Kolem 17. prosince to bude strašlivé… Z našich modelů to vypadá, že situace v nemocnicích bude horší než na jaře. To, co se bude dít zdravotníkům, je strašně nefér.“

Posílení nemocnic

Žádná vláda už nic zásadního neudělá s touto vlnou epidemie – snad s výjimkou rychlého navýšení kapacit pro třetí podpůrnou dávku očkování a masivnější testování, myslí si Levínský.

Čtěte také

Aby nebylo špatných zpráv o epidemii dost, objevila se už i v Evropě a v Česku nová varianta viru nazvaná omikron, která je podle prvních informací mnohem infekčnější než nyní převažující delta.

To, co vláda udělat ihned může – nebo spíš musí –, je všestranné kapacitní posílení nemocnic, především pokud jde o personál, tedy vojáky a mediky. Dnes, zítra, ihned. Každý den váhání znamená, že zbytečně zemřou další lidé. Jenže Česko bude mít vládu s plnou zodpovědností nejdřív za čtrnáct dní. Možná.

Ceremoniál jmenování premiéra Petra Fialy v Lánech byl výjimečný, přesně odpovídající zvláštní době, v níž žijeme. Situace je zcela výjimečná a Česko potřebuje plnohodnotnou vládu.

Včera bylo pozdě.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio