Petr Janyška: Polsko rok po volbách? Návrat do evropských kolejí je obtížný

15. říjen 2024

Přesně před rokem se v Polsku konaly volby, které přinesly kardinální změnu. Jako první se tehdy sice umístila strana Jarosława Kaczyńského Právo a spravedlnost (PiS), která tehdy vládla už osm let, nenašla k sobě ale žádného partnera do vlády. Volby fakticky vyhrály tři formace tehdejší opozice: Tuskova Občanská koalice, lidovci spolu s Třetí cestou a Nová levice. 

O té každý Polák věděl, že jsou jednou velkou „protipisovskou“ koalicí a že pokud vyhrají, sestaví společně vládu. Což se také stalo, ne hned, až dva měsíce po volbách. Proč?

Čtěte také

Tyto tři strany získaly o čtyři milióny hlasů víc než PiS a v Sejmu pohodlnou většinu. Přesto prezident Duda ze strany PiS pověřil sestavením vlády dosavadního premiéra Morawieckého (také PiS). Tomu se žádnou vládu sestavit pochopitelně nepodařilo, a tak teprve po dvou měsících jmenoval prezident premiérem Donalda Tuska, skutečného vítěze voleb.

Jeho nová vláda na sebe vzala „sisyfovský úkol“, před jakým v Evropě ještě nikdo nestál. Autoritářský režim jednoho muže Jaroslawa Kaczyńského, kterého rozhodnutím podléhala vláda, státní instituce, soudy, veřejná média, velké podniky i zahraniční politika, navrátit do kolejí evropské pluralitní demokracie.

Čtěte také

PiS za svého panování propustil nebo odstavil desetitisíce lidí, včetně důstojníků a generálů, včetně velvyslanců, šéfredaktorů a svými věrnými obsadil většinu rozhodovacích postů všude v zemi. A pojistil si je nejrůznějšími zákony a smlouvami.

Bylo tedy třeba tyto často nekompetentní lidi vyměnit. Ukázalo se, že cestou zákonů to možné nebude, protože ty šmahem bojkotuje prezident Duda. A bude v úřadu ještě rok. Takže bylo třeba pracně hledat netypická řešení navracení státu k normálu.

Tuskovi svazují ruce prezident i koalice 

Jak se dnes po necelém roce jeví výsledky nové vlády? Ohledně postavení Polska ve světě to úspěch je. Polsko je jedním z nejdůležitějších hráčů v pomoci Ukrajině, berou ho zas vážně všichni velcí v Evropě i Bruselu, získalo zpět pozici středoevropské mocnosti.

Čtěte také

Doma se daří navracet soudům i veřejnoprávní televizi nestrannost a objektivitu. Do čela institucí státu se zase dostávají kompetentní tváře, které prošly konkurzy. Zároveň není týdne, aby se neodhalily korupční praktiky, které zavedli lidé PiS, včetně třeba nelegálního prodeje tisíců víz lidem z Asie a Afriky.

Koaliční charakter vlády ovšem Tuskovi svazuje do značné míry ruce – právě tak, jako ambice jeho partnerů s vidinou prezidentských voleb za rok. Ženy a mládež, které masově volily novou koalici, stále nic nedostaly, jsou frustrovány a začínají se nespokojeně ozývat. Interrupce stále nejsou povoleny, jedinou změnou je možnost koupit pilulku „den po“.

Ve státních školách se katechismus scvrkl ze dvou hodin týdně na jednu, katechety stále platí stát, točí se boj o to, aby se alespoň známka z tohoto „předmětu“ nezapočítávala do  studijního průměru.

Petr Janyška

Tusk se snaží lavírovat – u vědomí příštích voleb přitvrdil a nechal se třeba slyšet, že na běloruské hranici dočasně zruší právo na azyl. Argumentuje neúnosností situace, kdy se jen letos pokusilo přejít 26 tisíc osob, evidentně naváděných Běloruskem.

Nová polská vláda má v zemi stále výraznou podporu. Ovšem strana PiS má svých téměř 30 procent voličů, a to se zatím nezměnilo.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio