Ondřej Konrád: Exhejtman má soudy rád
Pokud se nás nějaké starší události přímo netýkají, časem začnou aspoň do určité míry vybledat, ztrácet se v mlze. Ale řada momentů kauzy někdejšího středočeského hejtmana a dnes snad primáře pankrácké věznice Davida Ratha se zřejmě většině Čechů, v půli května roku 2012 už aspoň jakž takž dospělých, vybavují snadno. Neboť jsou doslova nezapomenutelné. A tak dramatický pád mocného politika široká veřejnost nezažila. A absolvovala ho takříkajíc v přímém přenosu.
Například ze zveřejněného policejního videa Rathova zadržení, kdy se před hostivickým domem svých kompliců handrkuje s členy URNY o legendární krabici s údajným vínem, ve skutečnosti však s korupčními miliony korun.
Čtěte také
Nad nimiž se zase v audiu z odposlechu předtím rozplýval úplně jak Molièrův Harpagon. Přičemž pak ale vyznělo dost komicky Rathovo tvrzení, že mělo jít o finance na kampaň ČSSD.
A leccos utkvělo i z následných sedmi let handrkování soudního, během kterého se Rath projevil jako velice vynalézavý obviněný a dařilo se mu verdikt všemožnými způsoby neustále oddalovat.
Za hranice fantazie
Takže když aktuálně podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, protože mu prý česká justice upřela právo na spravedlivý proces mimo jiné kvůli protahovanému řízení, nezbývá než strnout v nevěřícném údivu.
Čtěte také
A ovšem vládě, respektive jejímu zmocněnci pro zastupování republiky před mezinárodními orgány ochrany lidských práv, zase chystat se ku obraně.
Neboť štrasburská instituce už českou stranu vyzvala vyjádřit se vůči Rathovým námitkám. K nimž také patří, že hned na počátku vyšetřování vyjádřil tehdejší prezident Zeman domněnku o Rathově vině a tím měl soud ovlivnit.
Jenomže důkazů bylo tolik a tak pádných, že by rozsudek ani zcela opačný prezidentův náhled nemohl změnit. Zejména když nakonec byly odposlechy uznány za použitelné a po přiznání byli odsouzeni Rathovi spolupachatelé.
On sám nakonec vyvázl s o něco menším trestem, než mu původně hrozil. Za mřížemi dohromady pobyl polovinu z celkově vyměřených osmi let, a to za korupci ve dvou větvích případu. Bojovnost mu upřít nelze. A jisté úspěchy rovněž ne.
Ale jestli se mu také povede u Evropského soudu, těžko říct. Kdyby ovšem uspěl, může podat návrh na obnovu řízení k Ústavnímu soudu ČR.
Představa, že by se největší korupční kauza, ve které figuroval významně postavený politik, měla vrátit kamsi k bodu nula, vypadá jako z říše fantazie.
Jejíž hranice ovšem Rath svým způsobem už dříve několikrát posunul.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.