Petr Janyška: Polské eurovolby budou o domácí politice

7. červen 2024

Tak jako v jiných zemích včetně té naší, i v Polsku budou volby do Evropského parlamentu ve znamení především domácí politiky. V kampani tam nebylo téměř slyšet o práci dosavadních europoslanců ani o tématech, jež se probírají v europarlamentu.

Tyto volby tam jsou pojímány jako velmi důležité, jako střet dvou stále stejných hegemonů, Kaczyńského strany Právo a spravedlnost (PiS) a Tuskovy Občanské koalice, jako pokračování jejich letitého soupeření.

Čtěte také

Loni PiS drtivě prohrál volby do sejmu a teď by rád ukázal, že má stále sílu a že loňský rok byl jen jakýmsi epifenomenem. Občanská koalice, vůdčí síla dnešní vlády, chce naopak prokázat, že má vítr v zádech a po půlroce vládnutí stále důvěru obyvatel.

Specifikem těchto voleb v Polsku je, že jsou vnímány jako generálka před prezidentskými za rok, kdy půjde skutečně o hodně. Současnému prezidentu Dudovi, který rozhodně nefunguje jako nadstranický politik, ale jako rozhodný Tuskův odpůrce, kterému nechce odsouhlasit výměny velvyslanců ani podepsat návrhy zákonů, skončí poslední mandát.

A vládní koalice doufá, že příští prezident bude z jejího tábora a ona že bude konečně moci napravovat, co za osm let způsobily Polsku vlády PiS.

Poláci jsou v EP významnou silou

Polsko je velká země, v Bruselu jí náleží 53 europoslanců (nám 21) z celkových 720. Obě hlavní polské strany tak asi budou mít v politických frakcích, kam přináležejí, významné slovo.

Tuskova strana patří k Evropské lidové straně, která představuje evropský mainstream a je dnes nejsilnější silou v EU. Tuskovi lidé budou tedy moci mít nezanedbatelný vliv na dění v Evropě.

Čtěte také

Kaczyńského strana PiS dnes patří naopak k Evropským konzervativcům, podobně jako naše ODS nebo strana Giorgie Meloniové, a je tam zdaleka nejpočetnější silou. Budoucnost té frakce, která je marginální silou Evropského parlamentu, je dnes ale nejasná. Rád by se k ní připojil Orbán, jemuž jeho předchozí frakce evropských lidovců ukázala dveře. Ač byli Kaczyński a Orbán dlouho jedna ruka, Orbánův postoj k Ukrajině je pro jeho polské kolegy nepřijatelný. A podobně to říká naše ODS.

Účast v eurovolbách, do nichž Poláci volí až v neděli, nebude zdaleka srovnatelná s rekordní účastí v loňských volbách do sejmu, kdy šlo skutečně o všechno. O výsledku teď rozhodnou v podstatě skalní příznivci každé ze stran.

Petr Janyška

Proto jak Tusk tak Kaczyński vsadili na kampaň plnou strašení soupeřem. Tusk dokonce napsal na sítích, že to bude hlas buď pro Ukrajinu, tedy pro něj, nebo pro Rusko, tedy pro Kaczyńského.

Překvapivě nasadil do voleb řadu ministrů nebo i poslanců sejmu. Lidem se to nelíbí, mají dojem, že ti všichni dostali loni jejich důvěru, aby proměnili stát PiS ve stát práva a ne aby se po pár měsících práce chystali do Bruselu.

Znamená to ale, že po eurovolbách udělá Tusk ve vládě změny, a možná velké.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.