Petr Holub: Zákoník práce proti všem
Ekonomové dělají často jednu chybu. Jak se zdá, vycházejí z představy, že normální člověk rád pracuje, a pro takového člověka se snaží organizovat hospodářský život. Pokud se najdou tací, že rádi nepracují, tak jde o úchylku ze standardního ekonomického chování, a proti takovým lidem je povoleno použít jakkoli tvrdé opatření.
Ovšem ve skutečnosti nepracuje rád nikdo. Jistě může být lepší a horší práce, kde se setkávám s lepšími a horšími kolegy, někdy je práce pestrá a inspirující, někdy však zoufale nudná.
Čtěte také
Můžu být tedy vděčný, že si najdu co nejlepší práci, přesto práce zůstává nepříjemnou povinností, kterou nelze obejít z existenčních důvodů. „Kdo nepracuje, ať nejí,“ takové pravidlo vládne světem i pracovním trhem.
Ještě větší chybu dělají politici, když přistoupí na pravdu ekonomů a vůbec se nezajímají o postoj prostých občanů. To se stalo ministrům vlády Petra Fialy (ODS), když ve středu schválili novelu zákoníku práce, která má zlepšit konkurenceschopnost české ekonomiky.
Chybí větší pocit jistoty
Říká se jí flexibilní novela, protože má umožnit zaměstnancům měnit flexibilně práci, aby našli co nejlepší uplatnění. Fakticky ovšem znamená zhoršení jejich pozice na trhu práce. To lze usoudit už z toho, že se prodlužuje zkušební doba, a naopak zkracuje výpovědní lhůta.
Čtěte také
Autoři netají, že to má pomoci hlavně podnikatelům, ovšem pokud budou zaměstnanci dost flexibilní, tak jim to prý pomůže taky. Přesto se člověk nemůže zbavit dojmu, že zákoník dává zaměstnavatelům bič na ty zaměstnance, kteří nechtějí dost nadšeně pracovat. Takových je ovšem většina.
Zákoník také chce otevřít cestu do práce ženám do 35 let, které v období, když vychovávají děti, pracují méně, než je zvykem v cizině. Tím se ovšem zhoršují jejich vyhlídky na kariéru a tím i lepší výdělek. Podle autorů novely tím zřejmě trpí, a proto jim zaručují stejné místo v práci, pokud nepřekročí dvouletou rodičovskou dovolenou. Zároveň během zmíněných dvou let rodičovské dostanou šanci pracovat na dohodu, aby neztratily kontakt s prací a tím celou kariéru.
Čtěte také
Jistě je třeba posílit pozici žen na trhu práce, těžko se ale toho dosáhne tím, že se jim nabídne pracovní poměr, ve kterém nemají nejmenší ochranu před propuštěním ani nárok na zaměstnanecké výhody. Nabídka je vhodná pouze pro ženy, které vítají každou příležitost k práci. Takových je ovšem už z definice minimum.
Češi v evropském srovnání hodně pracují, neznamená to však, že práci milují. Pokud tedy už do práce chodí, pak se vyplatí jim pobyt na pracovišti nějak zpříjemnit, anebo jim dát větší pocit jistoty.
Nic z toho novela zákoníku práce nenabízí, proto nelze vyloučit, že se mnozí ze zaměstnanců zatvrdí, budou pracovat méně než dosud a ve volbách dají hlas někomu jinému než kandidátům vládních stran.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.