Petr Holub: Rozpočet zachráněn. Proč se ale musel zachraňovat

5. leden 2024

Všichni ekonomové si to pamatují velmi dobře. V květnu dosáhl schodek státního rozpočtu 271 miliard korun a ministr financí Zbyněk Stanjura si zřejmě dodnes vzpomíná na jména analytiků, kteří tehdy předvídali, že za celý rok 2023 schodek dosáhne 350 až 400 miliard. Sice je nejmenoval, na bilanční tiskové konferenci, při níž oznámil definitivní rozpočtový deficit, přesto ani trochu neváhal, aby jim připomněl, že jejich předpověď nevyšla a ještě jim otočil nůž v ráně.

„Ať se každý z těch, kdo nás v dubnu a květnu kritizovali, podívá na čísla. Uvidí se, kdo měl pravdu,“ uvedl. Deficit za rok 2023 totiž skončil na 288 miliardách, tedy sedm miliard pod plánovanou částkou.

Čtěte také

Jak řekl Zbyněk Stanjura, vždycky je možné se zmýlit a nikomu by prý nevyčítal, kdyby svou předpověď se schodkem přestřelil o 20 nebo 30 miliard. Ovšem předpovídat částku nad 350 miliard, to může udělat opravdu jenom diletant.

S rozpočtem to vyšlo, i když ještě v polovině roku to vypadalo hodně dramaticky, proto je možné přehlédnout, že si ministr ze svých kritiků udělal nevinnou legraci. Zároveň však nelze zapomenout, že Česko vypadá po úporném rozpočtovém boji v roce 2023 tak trochu jako krajina po bitvě.

Na pokraji opravdové chudoby

V minulém roce totiž Česko zasáhla plnou silou energetická a inflační krize. Vláda byla nucena zvýšit důchody a dotovat ceny energií, aby pomohla potřebným, zároveň chtěla snížit rozpočtový schodek. Peníze k tomu získala vyšším zdaněním mimořádných zisků energetických firem, částečně i bankéřů a potravinářů.

Čtěte také

Na první pohled to lze označit za úspěch, a to dokonce z pohledu běžných občanů. Stát pomohl udržet většině rodin finanční rovnováhu a náklady zaplatil někdo jiný. Je pravda, že 25 miliard meziročně navíc odvedli zaměstnanci a obecně občané na dani z příjmů fyzických osob, ovšem zmíněné navýšení postihlo v první řadě ty, kterým se zvyšoval plat, případně domácnosti s vyššími úsporami.

Jenomže popsaný příběh má také odvrácenou stranu. Stát zdanil mimořádný zisk energetiků, bankéřů a potravinářů, jejich zisk ovšem vyrostl díky tomu, že jsme platili nesrovnatelně vyšší částky za úplně běžné zboží. Pokud by se nezdražovalo, například nasazením rozumné cenové regulace, nemusel by stát složitě přerozdělovat, aby se nikdo neocitl na pokraji opravdové chudoby, případně nezažil hluboký pád životní úrovně.

Petr Holub

Přerozdělovací model vytvořený ministrem financí zachránil situaci a ještě zlepšil státní rozpočet, nebylo by však nutné ho nasazovat, pokud by k této situaci vůbec nedošlo.

Přežili jsme těžké inflační období, někdo zbohatnul a většina lidí na tom je hůře, než byla předtím. I takové poselství shrnuje závěrečná bilance státního rozpočtu. Důvodů k oslavě zkrátka není mnoho.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.