Petr Holub: Jako zázrak. Německo zastavilo inflaci

4. červenec 2022

Ani není nutné chodit do supermarketu, ani se nemusí jezdit autem k pumpě. Temné myšlenky o nezvladatelném cenovém růstu probouzí samotný pohled na číselnou křivku, jak každý měsíc zrychluje inflace. Jedenáct procent, dvanáct a půl, čtrnáct a naposledy šestnáct procent za květen. Při publikaci každého nového čísla neopomenou analytici dodat, že tak rychlý nárůst cen opravdu nečekali.

Čtěte také

Teď došlo k překvapení také v Německu. Analytici nečekali, že meziroční míra inflace poklesne, přesto právě to se v červnu přihodilo.

Zboží proti loňsku podražilo o 7,6 desetin procenta, tedy o tři promile méně, než tomu bylo v květnu. Tak nezvladatelná inflace nevypadá.

Vyplatí se i delší pohled proti proudu času. V únoru byla německá inflace na pěti procentech. Vyrostla v březnu po vpádu Rusů na Ukrajinu a od té doby se drží mezi sedmi a osmi procenty.

Experti varují, že všechno nemusí být tak růžové, protože pár desetin procenta z červnové inflace srazila opatření spolkové vlády.

Tedy snížení spotřební ceny benzínu v přepočtu o osm korun za litr a zavedení devítieurového lístku, se kterým je možné jezdit bez omezení celý měsíc regionálními vlaky i městskou dopravou. Až v září přestanou opatření platit, inflace dosáhne nového vrcholu.

Kde jsou rozdíly?

Z českého pohledu ovšem platí, že opatření proti drahotě nejsou v Německu razantnější než u nás. Proto by bylo užitečné vysvětlit, proč německá inflace neroste jako ta tuzemská, najít odpověď však není snadné.

Ceny energií vyrostly v obou zemích stejně, přetrhané dodavatelské řetězce poškozují obě průmyslové země podobným způsobem, oba státy pumpovaly do rodinných rozpočtů covidovou pomoc a ani měnové kurzy se nezměnily.

Čtěte také

Cestu k odpovědi může naznačit detailnější pohled na ceny v Německu. Za březnový nárůst inflace tam mohou jednoznačně energie, jejichž ceny od té doby nerostou. Z šesti na dvanáct procent sice vyskočila inflace u potravin, ovšem u ostatního zboží a služeb růst cen naopak zpomalil.

Jednou větou: Zdražení plynu, nafty a elektřiny u sousedů nezafungovalo jako výstřel z Aurory, po kterém začali s odkazem na vyšší energetické náklady zdražovat všichni, co to dá. Naopak v Česku skoro všichni začali zdražovat skoro všechno.

Proč němečtí výrobci a obchodníci nepřenesli své vyšší náklady na zákazníky, když jejich čeští kolegové to dělají bez jakýchkoli skrupulí, a také proč jsou na to čeští zákazníci ochotní přistoupit, tak zní otázka.

Petr Holub

Němci přesně před 99 lety zažili traumatickou zkušenost hyperinflace. Tehdejší zdražení o deset miliard procent uvrhlo do chudoby skoro každého včetně obchodníků, kteří tehdy zdražovali. Byla to drsná zkušenost, dnes se ovšem vyplácí.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Související