Petr Holec: Podruhé a špatně? Opozice může Vrbětice nakonec prohrát

9. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr vnitra Jan Hamáček

Kauza Vrbětice nejdřív dokázala nemožné: krátce před sněmovními volbami opozice pochválila vládu v čele s premiérem Andrejem Babišem za její bezprecedentní protiruskou odvetu. Pravda, nic moc jiného jí vlastně ani nezbývalo, protože protiruskou muziku sama tvrdila už před Vrběticemi kvůli ruské vakcíně Sputnik V. Pokračování této kauzy, o které se postaral investigativní reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa, ale zatím nezvládla.

Kroupa a jeho kolegyně Kristina Ciroková obvinili vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka, že chtěl Vrbětice v Moskvě ututlat výměnou za milion dávek Sputniku V. Nutno říct, že zatím bez důkazů. Hamáček proto podal na oba reportéry i server trestní oznámení a od Seznam Zpráv žádá kompenzaci deset milionů korun. Opozice, a především trojkoalice SPOLU, tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, přesto Hamáčka okamžitě na základě jediného článku veřejně „popravila“.

Čtěte také

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka označil vicepremiéra za „vlastizrádce“, zatímco šéf ODS Petr Fiala napsal: „Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice SPOLU považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru.“ Fiala, stejně jako ostatní lídři koalice SPOLU, ani nepočkal aspoň na první mimořádné a tajné jednání sněmovny, které se konalo ve stejný den a které mělo do kauzy vnést aspoň nějaké světlo.

Předčasné soudy

To je jistě nová realita i na silně rozbouřené Česko. Soudy pouze na základě „mediální reputace“ zatím patřily spíš do repertoáru Pirátů, kteří před čtyřmi lety poprvé vjeli do sněmovny příznačně ve svém volebním „vězeňském“ autobusu. Právě jejich současný kandidát na ministra spravedlnosti Jakub Michálek, mimochodem vystudovaný právník, tímto způsobem tyto veřejné mediální „popravy“ v České televizi vážně hájil. Teď se tedy k méně konzervativním Pirátům přidává i konzervativní koalice SPOLU.

Čtěte také

Ano, vzájemné osočování politiků pouze na základě článků v novinách samozřejmě není nic nového. A zvlášť pět měsíců před volbami. U Vrbětic je to ale něco jiného. Jde o kauzu s mezinárodním přesahem, kdy žádáme podporu i solidaritu od našich spojenců. A v takovém případě hraje klíčovou roli i určitá věrohodnost naší politické reprezentace. Vláda i opozice nejdřív dodaly kauze věrohodnost, když se semkly kolem jedné verze a razantní protiruské reakce. Teď se ale z původně „hrdé“ národní záležitosti stává laciná předvolební fraška.

Důvěra parlamentu

A to včetně dvou opozicí vyvolaných tajných zasedání sněmovny, kam sice dorazili i šéfové tajných služeb, poslancům ale neřekli ani slovo. Na tom prvním proto, že se poslanci vzájemně dohádali tak, že na pozvané šéfy tajných služeb, policejního prezidenta ani nejvyššího státního zástupce prostě nevyšlo slovo. Během dvou dnů tak poslanci ze všeho nejvíc ukázali, proč podle posledního zjištění Eurobarometru důvěřuje parlamentu jen patnáct procent Čechů.

Je pravda, že spekulace o skutečném důvodu své nakonec zrušené cesty do Ruska jako první zasel sám Hamáček, když nabídl dvě verze, obvinění Seznam Zpráv ale trumfuje obě. Taky je ale pravda, že se za Hamáčka ve svých strohých vyjádřeních pro různá média postavila většina šéfů tajných služeb a stejně tak i náš velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Opozice proto riskuje vážný reputační debakl, pokud se obvinění Seznam Zpráv neprokáže.

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio

Související