Petr Holec: Dobudou Piráti svou vlastní loď?

17. duben 2019
Na snímku zleva Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (TOP09)

„Vytvořili jsme dobrý tým a máme ty nejlepší předpoklady pro to, abychom to zvládli,“ slíbil Pražanům Zdeněk Hřib poté, co se stal prvním pirátským primátorem Prahy.

Po necelém půlroce existence pražské koalice se ale spíš zdá, že Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu vytvořili zatím nejhorší tým. Jejich koaliční krize totiž přišla nečekaně rychle i na Prahu, kde koalice poslední dobou nemívají dlouhé trvání.

Je to nedorozumění, tvrdí primátor Hřib. Nová daň nebo šmírování elektroměrů jsou absurdní nápady

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Začala na pražském magistrátu první koaliční krize? Spor se vede kvůli návrhu kontrolovat elektroměry, jestli jsou (nebo nejsou) byty obývané. Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Česká pirátská strana) to je pouhé nedorozumění.

Hřibův „dobrý tým“ na pražském magistrátu neexistuje už nějakou dobu, pirátské pojetí politiky je totiž moc hlavně na Spojené síly pro Prahu složené z tradičních politických stran.

Ve veřejnou krizi ale rozpory přešly poté, co Piráti zmínili, že chtějí najít a případně zdanit majitele prázdných soukromých bytů pomocí monitoringu domácích elektroměrů. Šéf TOP 09 a její kandidát na primátora Jiří Pospíšil to označil za komunistické „šmírování“, což záhy potvrdili sami komunisté, když Piráty obvinili z vykrádání jejich programu.

Hřib poté zaútočil na Pospíšila veřejným dopisem a přidal se i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, který napsal, že „největší a řekl bych, že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák.“

Čiré pirátství

Primátor Hřib netradičně svolával zastupitele. Přivítal je znělkou z Pirátů z Karibiku

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu. Informoval o tom iROZHLAS.cz.

Dobrá nálada, jíž nová koalice slíbila Pražanům, tím definitivně skončila. Lídři koaličních stran se teď sice veřejně ubezpečují, že krize končí, pravda je ale spíš opačná: krize, jejímž skutečným koncem může být i jiná pražská koalice, teprve začíná.

Spojené síly pro Prahu totiž už nějaký čas hledaly záminku, jak se osvobodit od nefunkční koalice, v níž zkoušejí absolutně a podle vlastních pravidel vládnout Piráti. Teď jim ji Hřib a spol. konečně dali, když ukázali, jak vypadá skutečný pirátský atak.

Jenže tím možná nejvíc zaútočili na vlastní loď. Ruce od Pirátů nyní nenápadně radši dal pryč i lídr Prahy Sobě Jan Čižinský, jejich dosavadní spojenec vyznávající podobný politický styl. I on samozřejmě dobře ví, že Spojené síly pro Prahu uvažují po volbách do Evropského parlamentu o koalici s ODS a ANO, a nechce zůstat úplně mimo hru.

Čižinský nebo Pospíšil z komunální politiky neodcházejí. Budou mi pomáhat jinde, říká budoucí primátor Hřib

Zdeněk Hřib, Česká pirátská strana

Pokud se nestane něco zcela nepředvídatelného, stane se novým pražským primátorem poprvé člen České pirátské strany (Piráti). Bude to vystudovaný lékař Zdeněk Hřib.  

Na pražském magistrátu sedí pět víceméně stejně silných stran a vyhrocením koaliční krize Piráti nejvíc zapracovali na snížení svého budoucího koaličního potenciálu k nule.

A nejvíc tím, když TOP 09 veřejně doporučili, aby si do svého čela na podzim místo Pospíšila zvolila „lepšího“ šéfa. Koaliční partneři se samozřejmě ostřelují běžně, ostatně bývají největší soupeři.

Pálit ovšem veřejně do svých vnitrostranických personálií, to už je čiré pirátství. Praha je prvním velkým politickým „lupem“ Pirátů, nyní se ale ukazuje, že by si od něj mohli nečekaně rychle pomoci sami.

Autor je komentátor Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio