Je to nedorozumění, tvrdí primátor Hřib. Nová daň nebo šmírování elektroměrů jsou absurdní nápady

3. duben 2019

Začala na pražském magistrátu první koaliční krize? Spor se vede kvůli návrhu kontrolovat elektroměry, jestli jsou (nebo nejsou) byty obývané. Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Česká pirátská strana) to je pouhé nedorozumění.

Primátor Zdeněk Hřib: Nechceme vylidnit centrum, ani za Prahou postavit úřednické ghetto

Zdeněk Hřib

Na konečné metra v pražských Letňanech, které se lidově říká Syslov, má podle plánu premiéra Andreje Babiše vzniknout čtvrť pro vládní úředníky. Zatím proběhla pouze úvodní jednání, ze kterých víme, že za to město bude taky něco chtít.

„Je to nedorozumění a mrzí mě, že někdo místo toho, aby zvedl telefon a zeptal se, pořádá tiskové konference,“ řekl v Interview Plus Hřib. „Taky mě mrzí, že je Česká pirátská strana poškozována slovy o jakýchsi komunistech nebo šmírování,“ dodal.

Narážel tak na vyjádření předsedy TOP 09 a zástupce koaličních Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila. „Zdaňovat něčí legálně získaný zdaněný majetek je opravdu návrh z dílny radikální levice. V žádném případě nechceme, aby někdo, kdo si za zdaněné vydělané peníze koupí další nemovitost, byl sankcionován,“ řekl Pospíšil novinářům.

Koaliční schůzka, na které by si partneři měli své pozice vyjasnit, je podle primátora naplánována už na tento pátek a „určitě si to tam vyjasníme,“ doufá Hřib. „Absurdní návrh, že by se snad v Praze měla zavádět nějaká daň, která se bude vyhodnocovat podle elektroměrů, tak nic takového jsem nikdy nenavrhl. To se ptejte těch, co to šíří, kde to vzali,“ odpověděl na otázku, kde ono nedorozumění vidí. Co tedy vlastně primátor Hřib doopravdy chce?  

Julie Hrstková: Trh bydlení, trh divokého východu

Julie Hrstková

Budoucnost pražské koalice ohrožují elektroměry. Tak lze s nadsázkou popsat spor mezi lídrem Spojených sil pro Prahu Jiřím Pospíšilem a zbytkem koalice kvůli návrhu zjistit pomocí spotřeby elektřiny obsazenost bytů.

Krize bydlení?

„V Praze máme krizi dostupnosti bydlení. Základní problém je, že se málo staví,… ale v Evropě jsou i další metropole s podobným nedostatkem bytů, přestože ty nové staví. Takže představa, že se jen začne rychleji stavět, je sice zásadní, ne však jediné řešení problému.“

Podle primátora i mohutná výstavba vůbec nemusí vést k větší dostupnosti. „Objevily se i názory, podle kterých Praha vlastně žádný problém s nedostatkem bytů nemá. Takže, protože dnes nemám dostatečné věrohodné údaje, abych mohl posoudit, jestli mají pravdu jedni, nebo druzí, musím si informace ověřit,“ popisuje další postup.  

Šéf Prahy pak tvrdí, že nechce zjišťovat, jestli a jak je který byt využívaný, ale jde mu o anonymizovanou analýzu. „Statistiku, která mi řekne, že v lokalitě XY je tolik a tolik nevyužívaných bytů nebo v lokalitě YZ je jich tolik. V ideálním případě bych chtěl i historický řez. Tedy že před 10 lety to vypadalo nějak. S těmito informacemi pak vůbec mohu identifikovat povahu problému,“ vysvětluje Zdeněk Hřib.  

Apolena Rychlíková: Kontrola prázdných bytů v Praze není šmírování, ale způsob řešení krize bydlení

panelové sídliště

O tom, že Českou republikou obchází strašidlo krize bydlení, slýcháme v poslední době až příliš často.

Databáze PRE?

K analýze pak mohla sloužit databáze PRE. „Ta ale nemůže poskytnout data za jednotlivé elektroměry, dokonce ani za jednotlivé domy. To by bylo v rozporu s GDPR a dalšími zákony.“

Ani Hřib prý ale nechce žádné „šmírování“ a ani vyměřování speciální daně pro majitele investičních bytů. „Co nesmysl není, je analýza dat, které vznikly za provozu města, a jejich využití k lepší správě metropole.“

K vyšší dani pro investiční byty pak primátor Hřib řekl: „Nevím, odkud se to vůbec vzalo. Nejsme první město na planetě, které řeší krizi bydlení, což vyplývá i ze zvýšené urbanizace a faktu, že se lidé stěhují do měst.“ Praha prý nemá žádnou pravomoc, jak zavést jakoukoli vyšší daň z nemovitostí.

„Ptáte se na otázku, jestli když zjistíme, že existuje problém, o kterém ale nevíme, jestli vůbec existuje, jestli ho budeme řešit způsobem, ke kterému nemám žádné pravomoci… To mi nedává moc smysl,“ dodal Zdeněk Hřib.

V Radiofóru 2. dubna jsme se ptali, co si o tomto návrhu myslí posluchači. (Zatím) hlasování vypadá takto:  

Jak chce město zamezit protekci v přidělování městských bytů? Kdo by ale přesto měl dostat přednost? Odpovědi si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , lup
Spustit audio

Související