Petr Holec: Další pokus o modernizaci ČSSD nevyšel

13. květen 2020

Josef Bernard z ČSSD končí jako plzeňský hejtman a odchází i ze strany. 

„Osobně nechci patřit do klubu, který mě za svého člena už nadále nechce. Vzhledem k tomu, že vedení plzeňské ČSSD už dlouhodobě svými výpady proti mé osobě naznačuje, že si nepřeje, abych v práci pokračoval, rozhodl jsem se ulehčit všem situaci a z této strany odejít,“ napsal Bernard na svém Facebooku.

Čtěte také

Jeho konec není velké překvapení. Už vloni na podzim totiž oznámil, že za ČSSD znovu nechce kandidovat v letošních krajských volbách. Bývalý šéf Škody Transportation tehdy své rozhodnutí zdůvodnil tím, že stranu nechce rozdělovat.

Důvod byl jasný: pro některé její členy byl někdejší ředitel velké průmyslové firmy málo levicový a naopak příliš liberální a prozápadní. „Těžko se sžíval s naším prostředím,“ komentoval to prozaicky předseda plzeňské ČSSD Michal Chalupný.

Bernard se netajil tím, že chce ČSSD reformovat, zmodernizovat a politicky přenést do současné doby, což česká sociální demokracie stále odmítá. Posledních deset let, kdy od ní houfně utíkají tradiční levicoví voliči i členové podobně jako od odborů, jako by strana odmítala přijmout novou socioekonomickou realitu, která už svět jasně nedělí na strany kapitálu a práce.

Bez kandidatury v krajských volbách

Čtěte také

ČSSD sice podporuje naše členství v EU i NATO, třeba ohledně sociálních výdajů ale občas stojí nalevo dokonce i od našich podobně nezreformovaných komunistů, kteří nejen mentálně připomínají normalizační KSČ.

ČSSD se přitom pokusy o modernizaci vrací jako bumerang. Před devíti lety například kandidoval s programem její reformy na šéfa strany Michal Hašek. Ten na volebním sjezdu na jaře 2011 prohlásil, že ČSSD musí přestat být pouze stranou sociálních dávek, prohrál ovšem s Bohuslavem Sobotkou a místo reformátorem strany se stal jejím asi nejslavnějším pučistou.

A nové vedení ČSSD s Janem Hamáčkem v čele jen pokračuje ve starém politické kurzu, když se upadající stranu snaží zachránit právě sociálními výdaji. Ne náhodou si místopředsedkyně sociálních demokratů a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vysloužila přezdívku „Venezuela“.

Čtěte také

Hamáček nyní řekl, že ho dvojitý konec Bernarda mrzí. Jenže už na podzim může mrzet i celou ČSSD. Bernard totiž v posledních krajských volbách pro stranu udělal čtvrtý nejlepší výsledek, vyšší volební zisk ČSSD utrhla jen v Jihočeském a Pardubickém kraji a taky na Vysočině.

A dobře to vědí i ve straně. „Dokonce se domnívám, že když tomu tak nebude, nemusí se ČSSD ani dostat do krajského zastupitelstva,“ komentovala vloni krajská radní Milena Stárková, když Bernard oznámil, že v letošních krajských volbách nechce znovu kandidovat za ČSSD. Už v říjnu si její slova v Lidovém domě ověří.

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio