Petr Holec: Blafák chvilkaře Mináře. Z největšího Antibabiše se stává druhý Babiš
Jednou to muselo přijít. Chvilkaři dvakrát zaplnili pražskou Letnou, kde vyzvali premiéra Andreje Babiše k rezignaci a opozici dali roční ultimátum na vítěznou integraci proti ANO.
Nic z toho se ale zatím nestalo. Babiš zůstává premiérem a o spojování mluví spíš jen STAN, ten se ale s ostatními stranami odjakživa spojuje ve vlastním zájmu i bez chvilkařů. Jejich nyní už bývalý šéf Mikuláš Minář proto nyní oznámil vstup do politiky.
Čtěte také
Je v tom samozřejmě velká ironie. Minář to totiž zdůvodňuje i tím, že viděl, jak velký chvilkařský moment ztrácí „páru“. To je i logické: jen málokdo chce pořád dokola demonstrovat bez toho, aby tím cokoli změnil.
Minář tak dlouho spojoval opozici proti Babišovi, až ji nakonec spojil hlavně proti sobě, jak ukázaly i reakce jejích lídrů na chvilkařův vstup do politiky. Největší ironií ale je, že se teď zřejmě nejznámější Antibabiš vydává ve stopách Babiše. Minář totiž začíná mluvit stejně jako on. A velmi podobně chce budovat i své nové politické hnutí.
„Změnilo se to, že jsem důkladně poznal, jak ty strany fungují, vidím jejich limity,“ řekl Minář na adresu tradičních opozičních stran v rozhovoru pro server Novinky. A dodal: „Jelikož je pro lidi část opozičních stran zdiskreditovaná, tak začali volit Babiše, a jiní zase říkají, že nemají pocit kompetence, že by to ty strany dokázaly řídit.“
Historie se opakuje?
S úplně stejnou argumentací kdysi vlétl do politiky i Babiš; i on říkal, že se tradiční strany prostě zdiskreditovaly a že on bude stát řídit lépe. Jediný rozdíl je snad v tom, že Minář neříká, že bude stát řídit jako firmu – to by ale zběhlému studentovi, co zatím řídil jen chvilkaře, stejně nikdo nevěřil.
Čtěte také
Jinak se ale Minář Babišem inspiruje i stylem budování svého politického hnutí, do jehož čela se chce postavit. „Především noví lidé v politice, důvěryhodné osobnosti, které mají za sebou úspěch v mnoha sférách, osobnosti, ať jde o byznys, neziskový sektor, nebo akademickou či státní sféru, zemědělství. Nikoli úzce zaměřená strana lidí, která stále oslovuje pouze ten samý elektorát, ale pestrá paleta lidí s velkou energií a pozitivní vizí, která lidi strhne a řekne jim, že je čas to změnit,“ nastínil svou vizi.
Přesně takhle kdysi začínal i Babiš: místo ideologie příslib změny, pozitivní vize, noví lidé a také permanentní zapojení voličů „do strany“. I v tom je u nás Babiš pionýrem, když se svým elektorátem nonstop komunikuje a zjišťuje jeho názory na konkrétní věci.
Po ANO a Pirátech chce tedy i Minář budovat další protestní hnutí, které se pro změnu protestně staví k ANO i tradiční opozici, kterou chtěl až dosud spojovat. „Slušná prasárna,“ zhodnotil Minářův vstup do politiky programový manažer ODS Jiří Kozák. Spíš řekněme, že se prostě znovu opakuje historie, jen jako vždycky trochu jinak.
Autor je komentátor serveru Info.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.