Apolena Rychlíková: Petr Pavel se chystá stát třetí stranou české politické debaty. Co můžeme čekat?
Novoroční projev prezidenta Petra Pavla nebyl nikterak dlouhý. Jak už bývá u současné hlavy státu zvykem, vystačil si Pavel se stručným a poměrně srozumitelným projevem. V něm se zaměřil primárně na situaci v České republice, nikoliv v zahraničí, a v novoroční řeči vypíchl oblasti, které vláda trvale opomíjí.
Skrz ně nepřímo naznačil i svou vlastní kritiku Fialova kabinetu, která taková témata jako různé úrovně regionů nebo ekonomické dopady krizí přehlíží.
Čtěte také
I přesto bylo z projevu zcela patrné, že prezident vládu v základních bodech podporuje, ale vadí mu, jak otevřeně ignoruje socioekonomické problémy významné části obyvatelstva České republiky a míru nerovností obecně.
„Jsou domácnosti, které s námahou ze dne na den překonávají životní překážky," uvedl prezident v souladu s daty.
Čtěte také
„Čtvrtina z nás žije v hospodářsky a sociálně ohrožených územích. A i když to neznamená, že každý čtvrtý čelí vyloučení nebo chudobě, znamená to, že velké části naší společnosti se přímo dotýká špatný stav těchto území. Zmírnění nerovností mezi regiony je přitom jednou z nejdůležitějších výzev, se kterými se musíme vypořádat.“ Už jen z této pasáže je jasné, co Pavla v politice zajímá.
Na rozdíl od vlády si totiž zjevně uvědomuje, že společenská nespokojenost s politikou a otázky rostoucích nerovností spolu přímo souvisí. A že pokud se dostatečně empaticky neřeší a netematizují, vzniká živná půda pro dezinformace a politické manipulace.
Politická debata s prezidentem
I proto Pavel uvedl, že se chce sám vložit do politické debaty u nás. „Budu při tom spolupracovat s odborníky a respektovanými osobnostmi a využiji také zkušenosti a poznatky z cest do regionů,“ řekl prezident.
Čtěte také
Díky svému mandátu chce do veřejného prostoru přinášet taková témata, která jsou dle něj zásadní pro důstojnou každodennost lidí v Česku, a přesto se jim nedostává adekvátní pozornosti. To je v souladu s tím, jak hlava státu vystupuje dlouhodobě.
Prezidentovi zjevně vadí, nakolik je současná politická debata u nás mimoběžná s každodenní realitou obyvatel v Česku.
Čtěte také
I když se často mluví o takzvaných „kulturních“ válkách, v poslední době sledujeme spíše vytváření slaměných panáků a ignorování zcela zjevných dat. Na vině přitom dávno není jen Babiš, velká část Fialova kabinetu si s ním v míře politického populismu a vytváření falešných problémů nezadá.
A ten zbytek politické scény? Ten se s Babišem buď veze, nebo na něj jen reaguje, aniž by tyto strany byly schopné zvedat vlastní témata a vytvářet vlastní politiku.
Chce víc zapojit
Možná právě proto se Petr Pavel rozhodl, že se do předvolebního dění zapojí. Je to zajímavý krok a je otázka, jak na něj zareagují političtí lídři. Pavel se tím ale také dostává na tenký led: Jako prezident si musí udržet zdravý odstup od vlády, aby nevypadal jako její apologét.
Zároveň musí být při výběru témat sám opatrný a myslet nejen prakticky, ale také empaticky. Tak jak tak je už nyní jasné, že do volebního roku vstupujeme s dalším výrazným hráčem na politickém poli. A že to může skutečně ovlivnit nejen úroveň, ale především obsahovou stránku předvolebních kampaní.
Autorka je publicistka a dokumentaristka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.