Petr Hartman: Sliby vládní koalice začínají narážet na ekonomickou realitu

2. duben 2019

Spory kolem vyššího rodičovského příspěvku vyřeší státní rozpočet. Alespoň se na tom shodla vládní koalice.

Není to převratné rozhodnutí. Vychází z logiky věci. Chce-li rodinám s malými dětmi finančně přilepšit, potřebuje na to peníze. Ty musí sebrat ze státního rozpočtu. Pochopitelně existují-li v něm dostatečné prostředky.

Petr Hartman: Důchody na úkor rodin s dětmi

Zrušení druhého pilíře mnoha lidem logicky připomíná, že ho v penzi nečeká nic tolik dobrého

Kde vzít na důchody? U rodin s malými dětmi. Také tímto způsobem si lze zjednodušeně vyložit dohodu hnutí ANO se sociální demokracií.

Zatím to vypadá na to, že ne pro všechny rodiny. Chybí několik miliard korun. Ve státních výdajích pohybujících se kolem jednoho a půl bilionu by se mohly najít. Musíte se však dohodnout na tom, kde v rozpočtu peníze seberete.

Případně se můžete pokusit získat do stání pokladny další finance. Například zvýšením či zavedením nových daní. Hnutí ANO a sociální demokracie se zatím neshodly na tom, jak ke zmiňovaným miliardám přijít. Do září, kdy bude vláda posílat návrh nového státního rozpočtu do sněmovny, na to mají ještě čas.

Rodiny s malými dětmi si tak musí zatím nechat zajít chuť na 80 tisíc korun. I v následujících měsících zůstanou v napětí, zda právě ony nakonec od ledna na vyšší rodičovský příspěvek budou mít nárok. V tuto chvíli je obtížné předvídat, jak celá věc dopadne.

Zvyšování daní

Vláda málo investuje, šetřit se má na provozních výdajích, radí člen Národní rozpočtové rady

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Vláda začíná jednat o rozpočtu na příští rok. Ministři se tento týden budou scházet s ministryní financí Alenou Schillerovou za hnutí ANO, která chce kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky ušetřit až 25 miliard korun, mimo jiné například snížením počtu státních zaměstnanců o desetinu.

Vládní koalice totiž pomalu začíná narážet na méně příznivou ekonomickou realitu. Tuzemské hospodářství už neroste takovým tempem jako v době nedávno minulé. Do státní pokladny proto neplynou tak lehce peníze.

Babišův kabinet se pomalu dostává do situace, kdy bude muset šetřit. V lepším případě bude muset redukovat své sliby a pečlivě vážit každou vydanou korunu. Pochopitelně obrazně řečeno.

Ostatně už vývoj hospodaření státu v letošním roce nedává důvod k velkému optimismu. V prvním čtvrtletí letošního roku sice rostly rozpočtové příjmy, ne však takovým tempem, aby pokryly zvyšující se výdaje.

Petr Hartman: Státní rozpočet a konec světa

Zleva ministryně financí Alena Schillerová, premiér Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

Konec světa se neblíží, proto Česká republika nebude příští rok hospodařit s dobrým státním rozpočtem. Právě zmiňovanou katastrofou podmínil Miroslav Kalousek svůj pozitivní pohled na navrhované výdaje a příjmy státu.

Nechce-li vláda v příštím roce sestavit rozpočet s deficitem blížícím se hranici sto miliard korun, bude muset na některé sliby zapomenout, případně je omezit.

Velkou roli při takovémto rozhodování budou hrát politické zájmy jednotlivých stran. V dobách méně příznivých se ukáže, zda i nadále vydrží vzájemné soužití hnutí ANO se sociální demokracií bez vážných problémů.

Petr Hartman

Vzhledem k boji o podobný typ voličů to není příliš pravděpodobné. Tím spíš, že se Andreji Babišovi příliš nechce do zvyšování daní. Přitom sociální demokraté v něm naopak vidí hlavní možnost, jak získat peníze pro splnění různých slibů, kterými se snaží u voličů získat zpět ztracenou důvěru.

autor: Petr Hartman
Spustit audio