Petr Hartman: Piráti o Jakuba Michálka nepřijdou. Alespoň ne ti ve sněmovně

15. listopad 2023

Piráti se bez Jakuba Michálka neobejdou. Alespoň ne ti, kteří tvoří poslanecký klub této strany. Pravda není jich mnoho. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Dokonce jich nepotřebujete všech pět. Po sněmovních volbách totiž jejich řady značně prořídly: z 22 na čtyři.

Nejde to přisoudit razantnímu poklesu popularity u voličů. O výraznou redukci se postaralo kroužkování. Takže na kandidátce většinou Piráty přeskákali Starostové. Netýkalo se to Jakuba Michálka.

Čtěte také

Ten podle očekávání navázal na svou práci a stal se po volbách opět předsedou poslaneckého klubu. Vzhledem k tomu, že je Ivan Bartoš ministrem a Olga Richterová místopředsedkyní dolní parlamentní komory, neměl velkou konkurenci.

Kdyby přece jenom došlo na nějaký volební souboj, utkal by se v něm s politicky poněkud nezkušenou Klárou Kocmanovou. Nikdo další už členem klubu není, takže se nemůže stát jeho předsedou. 

Čtěte také

Právě do těchto souvislostí je potřeba zasadit současné dění kolem setrvání Michálka v čele poslaneckého klubu Pirátů. Jeho rezignace na tento post byla logickou reakcí na výsledek pirátského vnitrostranického hlasování. Michálek na jeho základě nedobrovolně skončil v širším vedení strany.

Podle očekávání zároveň nesložil poslanecký mandát, takže dal šanci předsedovi Pirátů, aby mohl odmítnout Michálkovu demisi na post předsedy klubu. Zbylí členové, přesněji řečeno členky, jeho názor podporují.

Vnitřní reforma strany

Čtěte také

Ti Piráti, kteří mají k Michálkovi nejrůznější výhrady, se musí smířit s tím, že jeho vliv na dění ve straně se zatím výrazně nezmenší. Zkrátka všechno nelze řešit prostřednictvím přímé demokracie, tedy hlasováním všech členů.

Ostatně, v případě Michálkova odvolání z širšího stranického vedení, patrně nešlo pouze o spor o úpravu stanov. V rozhodování některých mohly hrát důležitou roli osobní vztahy.

Už v minulosti Michálek čelil hlasování Pirátů, které rozhodovalo o jeho odvolání. Tenkrát se týkalo postu místopředsedy strany. Hlavním argumentem pro jeho konec bylo údajně nevhodné chování k některým stranickým kolegům. Michálek se hájil, že po nich pouze požaduje odpovídající výkony.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Tehdy ještě jeho odpůrci nezískali potřebnou většinu. Koncem letošního roku už byli úspěšní.

Zároveň jejich vítězství nebylo definitivní. Netýká se to pouze setrvání Michálka ve vedení poslaneckého klubu, ale také pokračující snahy o vnitřní reformu strany. Tu totiž neprosazuje pouze Michálek, ale i další Piráti. Konkrétně ti, kteří poznali fungování politiky i z jiného úhlu než pouze prostřednictvím internetových pirátských diskusí.

Už v lednu se na celostátním fóru názorně ukáže, zda Pirátská strana hodlá změnit způsob svého fungování, aby byla akceschopnější, nebo jestli raději obmění vedení.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.