Ondřej Konrád: Piráti podruhé ve stejné řece

3. září 2023

Skeptik může zažertovat, že nebýt Pavla Blažka, internetové pirátské fórum zajde na skrčeninu. Je tomu teprve asi deset týdnů, co se na této platformě takřka zlopověstné, neboť nejrůznější nálady a nápady uvnitř strany před očima veřejnosti plně odhalující, hlasovalo právě o ministru spravedlnosti.

A došlo ke konstatování, že jeho setrvání ve funkci „ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát“ a plnění cílů vládního programu. Z čehož však zároveň neplynulo, že když Blažek bez mrknutí oka v kabinetu setrvá, opustí ho tedy Piráti. I když by si radikální část členstva takové nesmlouvavé buď – anebo představovala.

Připomeňme, že tehdy hlasování vyvolala europoslankyně Gregorová s nejistým figurováním na kandidátní listině příští rok, a podnětem jí bylo, jak těsně Blažek krouží kolem kauzy brněnských bytů. Nad čímž se pozastavují i justiční kapacity, byť uznávající, že ministrovo všemožné dorážení na vyšetřovatele nepřekračuje zákonné normy.

Čtěte také

A proti názoru, že Gregorová jen využila vnitřních pirátských pravidel ke zviditelnění a zvýšení svých šancí na obhajobu euromandátu, se dalo argumentovat sice donkichotským, ale pevným vyjádřením názoru na cosi principiálního.

Ach ty kroupy!

A jak se říká „pro velký úspěch“ přijde opakování. Tentokrát skrze rovněž zlopověstný Blažkův úkryt před bouřkou ausgerechnet do lokálu, kde cosi slavil šéf poradců exprezidenta Nejedlý, pro mnohé symbol veškeré špatnosti, a ministr v jeho společnosti strávil asi pět hodin. Tedy dlouho po krupobití nad centrem metropole.

Čtěte také

A podnět vzešel od člena Pirátů v Praze 7 Tauera, který navrhuje, aby celostátní fórum vyzvalo stranické ministry k demisi a poslanecký klub k ukončení koaliční smlouvy. Pokud teflonový Blažek zůstane ve Fialově vládě. Jde tedy svým způsobem o pokus popřít okřídlený výrok starověkého myslitele Herakleita a podruhé vstoupit do té samé řeky.

S předsedou souznící šéf zamini

Neboť pirátské vedení nemá v nejmenším úmyslu odkráčet středem, i když se nad Blažkovým potlachem s na kremelské kruhy napojeným Nejedlým rovněž křižuje. A ať dopadne hlasování jakkoli, zaštítí pokračování v koalici vcelku jednoduchou formulkou, že Piráti nic neprovedli, tak proč by se měli trestat? Blažek musí podat demisi sám, nebo ho odvolat premiér, případně po tlaku rodné ODS.

Čtěte také

K čemuž se ale neschyluje. Kdyby bylo tři čtvrtě roku před všeobecnými volbami, předseda Bartoš by si gesto odchodu klidně dovolil. Něco takového se dá na přelomu let 24-25 ostatně čekat. Ale teď je koalice ani ne za půlkou funkčního období a Piráti v opozici by byli ještě méně viditelnější než nyní. Kdy za ně sbírá body skoro jen šéf zahraničí Lipavský. S Bartošem ladící výrokem „nepřijímejme odpovědnost za cizí skutky“.

Ondřej Konrád

No, bude zajímavé pozorovat, kolik řadových Pirátů se vyostřenému návrhu vyhne a hlasování vynechá. Při spíše menším počtu by totiž souhlas s úprkem od vlády neměl žádnou váhu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio