Petr Hartman: Na školních obědech zdarma chtějí vydělat politici

9. leden 2019

Nic není zadarmo, ani školní obědy pro děti. Budou-li je skutečně dostávat, zaplatí to stát.

Zkrátka vláda na ně použije peníze daňových poplatníků. Nemělo by jít o závratnou sumu. Pochopitelně měřeno celkovými rozpočtovými výdaji.

Kateřina Valachová prosazuje školní obědy zdarma: Jde o to vyřešit sto tisíc hladovějících dětí

Školní jídelna

Vláda odmítla sociálnědemokratický návrh na plošné vyplácení obědů ve školních jídelnách. Poslankyně ČSSD v té souvislostí říká, že jednání ve sněmovně teprve začíná. „Nám jde hlavně o to, abychom našli řešení na dvě situace,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Část financí vybraných státem od lidí by tak mohla být utracena poněkud smysluplněji, než v případech nejrůznějších předražených státních zakázek, diskutabilních dotací a podobně. Rozhodně by celková suma měla být výrazně nižší, než kolik se ročně ztratí v nepřehledných tocích peněz směřujících ze státní pokladny.

Jak drahé by školní obědy zdarma měly být, o tom se nyní v rámci vládní koalice diskutuje. Záleží na tom, zda se budou týkat všech školáků, nebo jen těch ze sociálně slabších rodin.

Je to debata legitimní. Očekávalo by se, že proběhne předtím, než se objeví návrh příslušného zákona. Následuje však až v momentu, kdy na stole leží hned dva. Každý z dílny jiného ministerstva.

Nápady sociálních demokratů a hnutí ANO

Petr Honzejk: Školní obědy zdarma jako populistické opatření

Petr Honzejk

Nápad na plošné zavedení školních obědů zdarma podporuje premiér Andrej Babiš i koaliční ČSSD. V navržené podobě jsou školní obědy zdarma spíše populistické opatření. Jistě se bude líbit, podobně jako se líbí plošné slevy na jízdném pro důchodce a studenty. A jistě povede ke zvýšení podpory vládních stran. Ti, kdo v souvislosti s tímto typem politiky hovoří o projídání budoucnosti, nejsou daleko od pravdy. 

Není překvapením, že jednomu šéfuje politik dosazený hnutím ANO, druhému zase sociální demokrat, přesněji řečeno demokratka. Při vládnutí se totiž nesmí zapomínat na přízeň voličů. Tu si snáze získáte tím, že je přesvědčíte o tom, že jste pro ně něco vybojovali.

Jak s oblibou říká premiér Andrej Babiš, správný ministr musí umět prodat výsledky své práce. K tomu potřebujete zboží, které můžete nabídnout. Proto se zákon řešící školní obědy zdarma rodí zvláštním způsobem.

Neexistuje jeden návrh, který by se postupně upravoval, tak jak se na něm shodne koalice. Podstatné není totiž pouze jeho definitivní znění, ale také to, kdo ho vypracuje a jeho schválení bude mít na starost.

Potřebujeme zlepšit celé školství, ne mít obědy zdarma pro všechny, upozorňuje poslankyně Pekarová Adamová

Děti si mohou jednou za měsíc i vybrat oběd na přání, který jim v kuchyni připraví

ČSSD dlouhodobě žádá, aby se bezplatně najedly děti ve školkách a na 1. stupni základní školy. Nově premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s návrhem obědů zdarma pro poslední rok školky a celou školu základní. Potřebujeme státem dotované obědy pro děti?

Pro hnutí ANO bude výhodnější, když to bude ministr školství. Pro ČSSD by zase bylo užitečnější, kdyby autorství náleželo ministerstvu práce a sociálních věcí. Není divu, že se koalice pře.

Není rovněž překvapením tvrzení představitelů hnutí ANO, že problém je vyřešen. Z jejich dalších slov totiž vyplývá, že ve prospěch návrhu ministra školství. Sociální demokraté to podle očekávání popírají. Zdá se však, že jim to nebude nic platné. Ukázalo to hlasování na vládě, kde norma z dílny ministerstva spravovaného Janou Maláčovou neprošla.

Opět se názorně ukazuje, že nápady sociálních demokratů si může nakonec přisvojit hnutí ANO. Dětem, které by mohly dostávat školní obědy zdarma, to může být jedno. Vadit to může především ČSSD. Ta potřebuje získávat kladné body u voličů.

Petr Hartman

Naráží přitom na marketinkovou strategii hnutí ANO. Tu používal Andrej Babiš už v minulém volebním období. Dokázal prodat veřejnosti úspěchy vlády, o které se spíše zasloužili sociální demokraté. Nápad Jany Maláčové se školními obědy zdarma by mohl potkat stejný osud.

autor: Petr Hartman
Spustit audio