Potřebujeme zlepšit celé školství, ne mít obědy zdarma pro všechny, upozorňuje poslankyně Pekarová Adamová
ČSSD dlouhodobě žádá, aby se bezplatně najedly děti ve školkách a na 1. stupni základní školy. Nově premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s návrhem obědů zdarma pro poslední rok školky a celou školu základní. Potřebujeme státem dotované obědy pro děti?
„Školní obědy zdarma pro děti v mateřských školách a pro děti na 1. stupni základní školy vedou k tomu, že žádné dítě nebude hladovět jen proto, že jeho rodiče mají hluboko do peněženky,“ uvedla v pořadu Pro a proti poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).
Podle ní opatření povede také k tomu, že se nebudeme dívat na děti skrze sociální status rodičů. „Zkrátka rovný přístup a šance pro všechny děti.“
Přetahování se o to, kdo to zaplatí, není na místě. Jde o to, co se rozhodneme jako společnost poskytnout těm rodinám, které řádně vychovávají děti a co chceme, aby zažívaly ve škole. Já chci, aby zažívaly úspěch a nebyly hladové.
Kateřina Valachová
„Zajištění školního stravování, protože máme unikátní síť školních jídelen, je věc, o které se můžeme v roce 2018 bavit a která je v řadě zemí běžná.“
HLASUJTE: Měly by mít děti obědy zdarma?
Sociální demokraté chtějí Poslanecké sněmovně předložit návrh zákona, podle kterého měly děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol od září 2020 obědy zdarma.
Když by stravování v mateřské škole bylo zdarma, tak to pro rodinu se dvěma dětmi znamená úsporu. „Přibližně tisíc korun za měsíc, za kterou si rodiče nekoupí cigarety, ale vynaloží je třeba na školní kroužky, tedy zase ve prospěch dětí.“
„Jde o to, jestli budeme přehazovat peníze zleva doprava a naopak, nebo jestli zabijeme dvě mouchy jednou ranou: pomůžeme rodinám s dětmi tím, že snížíme jejich náklady a zabráníme tomu, aby jakékoliv dítě z jakékoliv rodiny hladovělo,“ vysvětlila Kateřina Valachová (ČSSD).
Programy pro potřebné už existují a fungují
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že nic není zadarmo, ani obědy. „Daňoví poplatníci se složí i na obědy většiny, která obědy platit nepotřebuje. Plaťme obědy těm, kteří to skutečně potřebují, tedy ať jde o adresnou pomoc těm nejpotřebnějším.“
„Stát už obědy ve školách dotuje, rodiče platí za obědy na základní škole kolem 25 korun za jeden. To není závratná částka, měsíčně to vychází zhruba na 500 korun, což si naprostá většina může dovolit.“
TOP 09 nechce hradit všechno všem a mít z toho téma, které je velmi populistické. Chceme se zaměřit na kvalitu nejen stravování, ale celého českého školství. To má celou řadu míst, na která bychom se měli zaměřit jako první.
Markéta Pekarová Adamová
Poslankyně neodmítá pomoc rodinám s hladovějícími dětmi. „Projekty, které jim pomáhají, už tady několik let úspěšně fungují... Ale odhadem jde o nižší desítky tisíc rodin v České republice.“
Politička věří, že většina rodičů si může dovolit zaplatit školní obědy. „Další část rodičů je sociálně slabá, ale snaží se a jejich dětem rozhodně obědy zaplaťme. Je tu ale i malá skupina těch, kteří přijímají dávky na dítě, ale koupí si za ní třeba cigarety.“
„Zavádíme plošná opatření místo toho, abychom peníze použili třeba na zkvalitnění našeho školství, které vyučuje děti ještě pro 20. století. To by dětem pomohlo mnohem víc než to, že rodičům, kteří na to mají, budeme dávat peníze na jídlo,“ shrnula Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Související
-
Ústecký kraj podpoří obědy pro děti. Přihlásí se také do projektu ministersterstva práce
Ústecký kraj podpoří stravování dětí ve školách. Shodli se na tom krajští zastupitelé. Odhlasovali dar 900 000 korun organizaci Women for Women.
-
Petr Honzejk: Školní obědy zdarma jako populistické opatření
Nápad na plošné zavedení školních obědů zdarma podporuje premiér Andrej Babiš i koaliční ČSSD. V navržené podobě jsou školní obědy zdarma spíše populistické opatření.
-
Ať o obědech pro chudé děti rozhodují úřady práce, žádá zástupce Ústeckého kraje
Česku se stále nedaří čerpat evropské peníze určené na obědy pro děti z chudých rodin. Hosty byli náměstci hejtmana Ústeckého a Libereckého kraje Martin Klika a Petr Tulpa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.