Petr Hartman: Byznysmeni v roli politiků zachraňují svět
Kdyby místo politiků jednali obchodníci, mohl si svět ušetřit několik válečných konfliktů.
Také tímto způsobem si lze vyložit slova českého premiéra o výsledcích jednání mezi americkým prezidentem a severokorejským diktátorem.
Dlouhodobým vítězem summitu bude Kim Čong-un, myslí si koreanista

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un na summitu v Singapuru uzavřeli společné prohlášení. KLDR se v něm zavázala k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova. Co to ale ve skutečnosti bude znamenat?
Andrej Babiš, který sám sebe veřejnosti prezentuje spíše jako podnikatele než politika, neopomněl zdůraznit, z jakého prostředí zamířil Donald Trump do křesla amerického prezidenta.
Zkrátka podle něj správní obchodníci dovedou řešit problémy lépe a rychleji než zavedení politici. Ve světě byznysu lze úspěch celkem jednoduše změřit. Ve sféře politiky už tomu tak vždy není. Co se jeví jako zisk, může se poměrně rychle proměnit ve ztrátu.
V případě singapurského summitu až následující léta ukáží, zda šlo skutečně o tak fenomenální úspěch, jak se ho snaží Donald Trump interpretovat. K tomu se mu skutečně hodí zkušenosti obchodníka. Velmi dobře si totiž uvědomuje, že se zboží musí kupujícím správně nabídnout, aby bylo prodejné.
Sázka na okamžitý efekt
O to se Donald Trump po setkání s Kim Čong-unem prostřednictvím médií snažil a podle ohlasů byl celkem úspěšný. Byť zdaleka ne všichni věří tomu, že se severokorejský režim skutečně vzdá jaderných zbraní a bude dohodu dodržovat.
Trump je realpolitik na steroidech. Bude bojovat s každým, i se spojenci, říká Daniel Anýž

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na další členy skupiny G7. Na sociálních sítích napsal, že nedopustí, aby přátelé nebo přátelé v oblasti obchodu USA nadále využívali. Zrušil také podporu společnému prohlášení skupiny. Měla by se Evropa připravit na novou fázi vztahů s Bílým domem, který ji pod vedením Donalda Trumpa vnímá spíš jako konkurenci, než jako partnera?
Andrej Babiš vyznává podobný styl jako americký prezident. Sází na okamžitý efekt a příliš se nezatěžuje tím, jak všechno ve skutečnosti dopadne. Není proto překvapením, že z jeho úst zazněla na adresu amerického prezidenta chvála a žádné pochybnosti. Správný byznysmen nemůže na veřejnosti působit nerozhodně a nevěřit tomu, že dosáhne svého.
Někteří politici toho nejsou schopni. Nepotlačují pochybnosti, byť jejich skepse a opatrnost mohou více odpovídat realitě. Po takovémto stylu není u veřejnosti velká poptávka.
Ostatně výsledky amerických prezidentských a tuzemských sněmovních voleb to názorně dokázaly. Proto český podnikatel v roli premiéra může chválit amerického byznysmena v křesle prezidenta, že dokázal vyřešit problém s KLDR lépe než tradiční politici. Byť v tuto chvíli zdaleka nemáme jistotu, že k dlouhodobému zmírnění napětí skutečně dojde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.