Trump je realpolitik na steroidech. Bude bojovat s každým, i se spojenci, říká Daniel Anýž
Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na další členy skupiny G7. Na sociálních sítích napsal, že nedopustí, aby přátelé nebo přátelé v oblasti obchodu USA nadále využívali. Zrušil také podporu společnému prohlášení skupiny. Měla by se Evropa připravit na novou fázi vztahů s Bílým domem, který ji pod vedením Donalda Trumpa vnímá spíš jako konkurenci, než jako partnera?
„Krize byly i dříve, ale u Trumpa platí, že je to realpolitik na steroidech. Amerika má všechny za nepřátele, bude bojovat s každým, z těchto soubojů musí vyjít vítězně, i kdyby šlo o spojence,“ uvedl v pořadu Pro a proti redaktor serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž.
Ten připomněl, že George Bush nebo Barrack Obama se také ve 2. volebním období ve vztahu k Evropě uklidnili. „Zvlášť Bush začal tak, že Evropu rozdráždil, pak se ale ukázalo, že je lepší s ní spolupracovat.“
„Vidíme, že Trump aktivně podporuje další rozmělňování, dezintegraci Evropy. Není náhoda, že jeho velvyslanec v Německu víceméně oslovuje nacionalistické, pravicové strany.“
U Donalda Trumpa vidím problém, že je projevem změny uvnitř Ameriky, kterou můžeme nazvat trumpismem. Pokud by byl zvolen podruhé, tak by to znamenalo, že jeho přístup stále rezonuje. A pak si nejsem jistý, zda by současná hluboká roztržka s Evropou nebyla signálem dlouhodobějších změn.
Daniel Anýž
Trump si nenechá nic líbit a vše eskaluje, dodal novinář. „Viděl bych naději v tom, že současná minitržní válka vadí republikánům, kteří se snaží prezidenta brzdit. I lidé jemu loajální začínají říkat, že je třeba tento postup zastavit, než se to jako bumerang vrátí zpět do USA.“
Americký prezident má ale prý pravdu v tom, že nejsme schopni plnit závazky vůči NATO. „Kdo se má pak starat o naši bezpečnost, když se o ni sami nestaráme? Evropané by se v první řadě měli bát sami sebe, že nejsou schopni se o sebe postarat.“
„Tady je opravdu míč na našem hřišti. Nemáme moc co namítat, že nás někdo chce hodit přes palubu... Česká republika dává 1,1 % rozpočtu na obranu a současná vláda to nebyla schopna změnit, takže vidíme, jak nám armáda rezne před očima,“ konstatoval Daniel Anýž.
Budujme jednotnější zahraniční politiku EU
Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů souhlasí, že vztahy Evropy a USA jsou v krizi. „Ale ne v takové, která by nebyla ve střednědobém hledisku neřešitelná. Obchodních válek bylo od 60. let několik.“
„Naše vztahy nebudou poškozeny do nekonečna a natrvalo... Nebylo antagonističtějšího prezidenta USA vůči Evropě, ale stále bych to viděl jako výkyv, který se bude vyrovnávat zpátky.“
Dokladem této krize vztahů je právě summit G7. „Ale přestože italský premiér měl jiné postoje, tak evropská jednota zatím drží, ale je to výzva pro Evropu do budoucna.“
Součástí Trumpovy strategie America First je slabá Evropa. Ta je pro něho výhodná, takže už od svého zvolení se snaží podpořit euroskeptiky v Itálii i u nás, snaží se vložit klíny mezi Francii a Německo, nějak zasahoval i do brexitu.
Jan Kovář
„Není vyloučeno, že k obchodní válce Evropy s USA dojde. Teď to bude na jednotlivých členských státech Unie, aby zavedly protiopatření, nebo ne,“ odhadl další vývoj ekonomických vztahů expert.
Podle něj by se Evropa měla snažit, zvláště v oblasti bezpečnosti o větší samostatnost, ale také o budování jednotnější zahraniční politiky EU. „V ekonomické rovině zase musíme tlačit na liberalizaci obchodu na globální úrovni a hledání nových obchodních partnerů mimo Spojené státy americké.“
„Příležitosti jsou třeba v Asii, dohoda s Japonskem se vyjednává, Austrálie a Nový Zéland jsou na cestě, je tam také Indie. Takže je spousta příležitostí v obchodní rovině,“ shrnul Jan Kovář.
Související
-
Thomas Kulidakis: Donald Trump – sjednotitel národů
Jedna věc se prezidentovi USA musí nechat. Jeho zahraniční politika je tak dobrá, že dokázal dát dohromady země, které se od pádu železné opony na ničem důležitém neshodly.
-
Evropští vůdci se sjednotili proti Donaldu Trumpovi
Vrcholní politici členských států a institucí Evropské unie se v bulharském hlavním městě Sofii shodli, že se nenechají „šikanovat“ americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
-
Jan Fingerland: Donald Trump, zachránce Evropy?
Když si něco opravdu přejete, tak toho dosáhnete, praví stará moudrost. I Trumpova snaha změnit dohodu o omezení íránského jaderného programu může dosáhnout úspěchu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.