Petr Fischer: Kdyby byl prezidentem kníže

19. listopad 2023

Alternativní historie je oblíbeným postmoderním sportem. Rádi si představujeme, co by se stalo, kdyby... Kromě zábavné hry s fakty a jejich možnými historickými odbočkami, někdy velmi absurdními až perverzními (co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku, kdyby neumřel Lenin a podobně), to lidem poskytuje možnost uvědomit si, na čem vlastně záleží a o co společnosti svými minulými rozhodnutími přišly, což je dobrá průprava pro rozhodnutí budoucí.

I když, jak říká Hegel, jediné poučení z dějin, které máme, je to, že se lidé z dějin nikdy nepoučí, ale kdo ví. Pořád je tu nějaká naděje.

Čtěte také

V souvislosti se smrtí Karla Schwarzenberga se často objevují povzdechy nad tím, že se zesnulý kníže nestal prezidentem. Jak jiné by bylo Česko, jak jiní bychom byli my všichni, kdyby na Hradě byl od roku 2013 do roku 2018 prezident Karel Schwarzenberg.

Toto „kdyby…“ je zpětně viděno jako možná záchrana národní katastrofy, kterou byla desetiletá destrukce prezidentské role Milošem Zemanem a jeho bezskrupulózním týmem. Prezident Schwarzenberg by přinejmenším zachránil politickou krizi, která vypukla po zásahu policie na Úřadu vlády v roce 2013, zcela jiným způsobem než Zeman.

Schwarzenberg by v roli hradního vládce dal šanci znovu středopravé koalici, která by dokončila svůj mandát. Zbytečné intermezzo Rusnokovy vlády bez legitimity by se nekonalo a nástup Andreje Babiše k moci by přišel možná o kousek později a mohl by mít zcela jinou podobu.

Prezident Schwarzenberg

Do Prahy by asi stěží zavítal čínský komunistický vůdce Si Ťin-pching a Praha by nezažila čínské praporečníky, kteří strhávali protestní prapory Tibetu. Schwarzenberg by se jistě nevyhýbal setkání s Vladimirem Putinem, ale je docela možné, že by se ruský vládce takové schůzce vyhnul. Rozhodně by se nekonala v Soči, kam Putin pozval Zemana jako „svého přítele“. A Jiří Kajínek by asi dnes také neběhal po svobodě.

Čtěte také

Ta hlavní změna by ale byla znát v prezidentské komunikaci. Prezidentské projevy Karla Schwarzenberga by jistě nebyly cvičením v obsesivním urážení vybraných kritiků prezidenta jako Zemanovy řečnické výstupy.

Schwarzenberg by udržel tradici prezidentského projevu ve smyslu veřejného přemýšlení o stavu země a jejího dalšího směřování v neklidném světě. To by se zcela jistě týkalo i vystupování v zahraničí, projevů v Evropském parlamentu i jinde. Prezident je přece jenom hlava státu a hlava má myslet, vysvětlovat prezidentské činy, ne žvanit jako ubrečené malé dítě a dehonestovat nenáviděné nepřátele.

Prezident Schwarzenberg, jakkoliv nešel pro peprný vtip daleko, by nedopustil vulgarizaci politického prostředí, kterou spustil Miloš Zeman. Česká politika by se radikálně rozpojila až později a dokázala by ještě pět dlouhých let držet nějak pohromadě. Schwarzenberga po jeho smrti byli schopni uznat všichni bez rozdílu stran, a dokonce i jeho političtí kritici vyzdvihovali schopnost opravdu slyšet a rozumět druhým, kteří si myslí něco úplně jiného než já. Schopnost, ba nutnost vidět svět z různých úhlů.

Petr Fischer

Ale už konec kontrafaktuálního snění. „Je potřeba umět uznat porážku,“ řekl Karel Schwarzenberg po prohraných prezidentských volbách. Je třeba přijímat fakta. Až skončí truchlení za významným Čechem a Evropanem, bude potřeba přijmout fakt, že taková osobnost se už v české společnosti neobjeví. O to víc bychom si příště měli dát pozor na to, koho volíme do čela politické společnosti. Karel Schwarzenberg je dobré měřítko k posuzování, i když víme, že nedostižné. Ale když se měří takto, i malí pak vypadají jaksi větší, než ve skutečnosti jsou.

Autor je komentátor časopisu Euro

autor: Petr Fischer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.