Pavel Svoboda: Lidská práva jsou vyměňována za intenzivnější obchod s Kubou

18. duben 2016

V Lucemburku se dnes sejdou ministři zahraničí zemí EU. Jedním z témat, která budou probírat, jsou vztahy s Kubou, které se dostávají do nového kontextu i kvůli tomu, že Spojené státy coby hlavní oponent ostrovního komunistického režimu mění svůj postoj.

Měla by ho změnit i Evropská unie? „Myslím, že to EU mohla udělat podstatně dříve, než to udělaly Spojené státy, ale tak už to bývá, že EU čeká vždycky na to, co se ozve z Washingtonu,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus europoslanec Jiří Maštálka z KSČM a pokračuje: „Spojené státy v tomto smyslu předběhly EU a udělaly krok správným směrem.“


Kladu si otázku, jak chceme vést politický dialog s touto zemí, kde už svobodné volby neproběhly více než 65 let, o čem se s nimi chceme bavit. Pavel Svoboda, KDU-ČSL

„Nevím, jestli Evropská zaspala, protože máme na stole návrh nové dohody o politickém dialogu a spolupráci, který byl dokončen 11. března tohoto roku,“ komentuje věc europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL.

Výměna lidských práv za obchod?


Španělsko je více aktivní než Česká republika, která zabředla do těch láskopravdových formulací. Jiří Maštálka, KSČM

Sám Svoboda tento dokument ale příliš nevítá. „Zdá se mi, že z toho čiší takzvaná reálná politika obchodování s lidskými právy v tom smyslu, že lidská práva jsou vyměňována za intenzivnější obchodní výměnu s Kubou,“ vysvětluje Svoboda.

„Lidská práva zužují jen na práva politická, ta debata musí být širší. Evropská unie a reálně uvažující politici, myslím, že to v tomto kontextu také chtějí – aby se uvažovalo i o ekonomických a sociálních právech,“ myslí si Jiří Maštálka.

Celý rozhovor s oběma europoslanci, Jiřím Maštálkou z KSČM a Pavlem Svobodou z KDU-ČSL si poslechněte v audioarchivu Českého rozhlasu Plus.

autoři: bum , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.