Pavel Kosatík: České okamžiky II
S premiérovou Radioknihou se vracíme ke knize Pavla Kosatíka, abychom si připomněli zářné, ale i temné chvíle českých dějin.
Před osmi lety natočil v Praze režisér Petr Mančal s hercem Jiřím Ornestem (1946 – 2017) pětidílnou četbu z knihy vynikajícího autora literatury faktu Pavla Kosatíka České okamžiky. Nyní se k této knize vracíme, protože obsahuje ještě řadu zajímavých kapitol z českých dějin, které dosud rozhlasově zpracovány nebyly.
Čtěte také
V předmluvě autor připomíná knihu Stefana Zweiga Hvězdné hodiny lidstva, v níž je zachyceno 11 dramatických osudových chvil v dějinách.
„Vedle okamžiků, které měly vliv na celý svět, a tedy v dané knize předvídatelných (dobytí Cařihradu, bitva u Waterloo, dosažení jižního pólu), vylíčil i o poznání intimnější chvíle předcházející zrodu velkých uměleckých děl (Händelova Mesiáše, Dostojevského Bratrů Karamazových apod.),“ píše Kosatík.
Přestože český autor popisuje v předmluvě mnohem spletitější zrod své knížky, která vznikla přepracováním časopiseckých článků, my jako čtenáři a posluchači můžeme konstatovat, že České okamžiky jsou nejenom „hvězdnými hodinami“, ale i chvílemi ostudnými. A že Kosatíkova kniha vskutku vedle klíčových dějinných zlomů a toho, jak se v nich zachovali čeští politici, zachycuje i tvůrčí a morální zápasy českých umělců a teoretiků.
Léta 1914 až 1968
Do druhé série kapitol vybrala Alena Blažejovská texty vztahující se k událostem mezi lety 1914 a 1968. Herec Jiří Valůšek v režii Radima Nejedlého nám bude číst o tom, jak malíř Bohumil Kubišta válčil s Francií, Jaroslav Kvapil vydal v roce 1917 Manifest spisovatelů, dále jak v roce 1920 během protiněmeckých demonstrací zabrali „naši“ Stavovské divadlo v Praze a jak se v roce 1922 pustil Karel Teige do vymýšlení nového umění.
Čtěte také
S dalšími kapitolami se dostaneme do 40. let. V roce 1942 Adolf Opálka odmítl atentát na Heydricha a v březnu 1946 Kamil Resler přijal obhajobu K. H. Franka. Padesátých let se dotkneme prostřednictvím likvidačního tažení Ladislava Štolla proti básníku Františku Halasovi a osvěžíme si paměť, jak to bylo, když prokurátor Josef Urválek účtoval s Rudolfem Slánským.
Duch 60. let ožívá v kapitole o básníku Ivanu Divišovi a jeho Teorii spolehlivosti. Závěr této etapy a také závěr četby tvoří kapitola Strana mluví se spisovateli, umístěná do července 1968.
„Historie – tedy to, co si o vlastní minulosti píšeme či vyprávíme – je něčím úplně jiným než přesnou, doslovnou rekonstrukcí, otiskem událostí, jak se doopravdy staly. Možná že není na škodu občas si to připomínat. Z myšlenek a činů starých lidí jsme schopni vyložit a pochopit jenom ty, které se podobají myšlenkám a činům našim,“ píše v kapitole o Bohumilu Kubištovi autor.
Související
-
Pavel Kosatík: Sám proti zlu. Život Přemysla Pittra
Sám proti zlu je mozaika životního příběhu Přemysla Pittra – pacifisty, kazatele a uznávaného humanisty. V četbě na pokračování sestavené Pavlem Kosatíkem zní i jeho hlas.
-
Pavel Tigrid byl symbolem kontinuity první republiky a...
Přesně před sto lety se narodil spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností českého exilu. V emigraci strávil přes polovi...
-
Pavel Kosatík: Se skutečnou demokracií máme zkušenosti směšně kratičké
REPRÍZA | „Andrej Babiš je antisystémový politik. Nikdy se do své funkce neměl dostat,“ říká spisovatel, scenárista a novinář Pavel Kosatík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.