Pavel Kosatík: Se skutečnou demokracií máme zkušenosti směšně kratičké a Babiš je neštěstím

13. červen 2020

REPRÍZA | „Andrej Babiš je antisystémový politik. Nikdy se do své funkce neměl dostat a je neštěstím, že u nás máme sta tisíce lidí, kterým to nejenže nevadí, ale kteří si zřejmě pokládají za čest, když ho vynesou do vrcholné politické funkce,“ říká spisovatel, scenárista a novinář Pavel Kosatík, host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus.

„V organismu může existovat cizí těleso, může prosperovat, může se mu dařit dobře a organismus to může poměrně dlouho přežívat. Jde spíše, než o systém samotný, o tradiční rozdělení na strany, které odpovídají určitým způsobům chování, práce a voličským segmentům. Jsem v tom 'konzerva'. Myslím, že by se v tomto vývoj tak moc uspěšovat neměl. Speciálně v Čechách, kde se skutečnou demokracií máme zkušenosti směšně kratičké,“ přibližuje spisovatel.


Novinář, scenárista a spisovatel Pavel Kosatík se narodil 13. června 1962 v Boskovicích. V roce 1984 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Po studiích začal pracovat v agentuře DILIA jako právník specializovaný na autorské právo, po dvou letech přešel do nakladatelství Československý spisovatel (1986–1990). Pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích a v redakcích Mladé fronty DNES, Reflexu, Hospodářských novin nebo Ikarie. Od roku 1996 je na „volné noze“. Začal jako spisovatel sci-fi, dnes je známý jako spisovatel faktu, literární historik. Pravidelně publikuje v časopisech Týden a Respekt. Spolupracuje s Českým rozhlasem, je jedním z pravidelných hostů pořadu Jak to vidí... Založil nakladatelství Kdo je kdo.

Neřešíme problém Babiše, ale problém občanské sebeúcty.
Pavel Kosatík

Nejsem antikomunista, ale

Své prohlášení o tom, že sám není antikomunitstou, vysvětluje tím, že tento postoj je vázaný na komunismus. „Jsem zásadový odpůrce komunismu, principiálně a dlouhodobě. Je to něco jiného. Potřebuji o tom přemýšlet. Když se řekne komunista, slyším v sobě: aha a neraduji se. Ale neznamená to, že toho člověka automaticky proklínám. Antikomunismus je v tomhle a priori plošný. A já, i jako spisovatel, musím tyhle věci vnímat konkrétně, protože pak přicházím k úplně jiným výsledkům,“ uvádí.

Osobní život jde někdy ve finiši stranou

Autoři mají podle Kosatíka někdy problém sladit rodinný život s pracovním nasazením. „Tvorba i rodina, to je jedna z nejtěžších věcí – dát to dohromady tak, aby jedno nevraždilo druhé. Většina autorů, jak to pozoruji, je spíše než na rodinu upnuta na psaní a zbytek musí počkat. A nebudu předstírat, že to tak bohužel občas nemám taky,“ říká úspěšný autor, který má podle svých slov dobré rodinné zázemí.

„Jsou to většinou období, ze kterých se neraduji. Ale když finišujete s knížkou, kterou děláte dva, tři roky a najednou vám to kupodivu začne jít, zjistíte, že vám osobní život, vše, včetně jídla, jde pryč. Netrvá to dlouho. Nejsou to žádné katastrofické momenty a nestaly se příčinou ničeho zlého. Jen konstatuji, že stavy, kdy to není v rovnováze, samozřejmě existují,“ dodává kriticky spisovatel.

Jaký vztah má Pavel Kosatík k psychoanalýze? Poslechněte si celý rozhovor s hostem Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus. 

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související