Pavel Jungwirth: Ucho, draslík, sluch...
Jak je to v našem uchu udělané, že můžeme vnímat zvuky, hudbu a řeč? Čím to, že vy, milí posluchači, mě nejspíš slyšíte dobře, zatímco někteří lidé mají sluchovou vadu nebo vůbec neslyší?
Tahle otázka překvapivě úzce souvisí se slanou vodou, tedy s roztoky iontů solí, kterými se každodenně zabývám. Dostanu se k tomu podrobněji v zítřejším pořadu Vstupte!, slibuje chemik prof. Pavel Jungwirth, zítřejší "pátečník" v Leonardu.
Prof. Pavel Jungwirth, CSc. (*1966 v Praze) je český fyzikální chemik, vysokoškolský pedagog a popularizátor vědy. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Titul kandidáta věd získal za práci v oblasti výpočetní chemie, pracoval pod vedením prof. R. Zahradníka v Ústavu fyzikalní chemie J. Heyrovského AV ČR a na Univerzitě Karlově v Praze. V současné době pracuje Pavel Jungwirth jako vedoucí vědeckého týmu v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a je externím členem katedry chemické fyziky a optiky MFF UK. S příspěvky doc. Jungwirtha se lze setkat na stránkách týdeníku Respekt nebo v pátečních autorských pořadech Vstupte! programu ČRo Leonardo.
V pondělním Vstupte! uslyšíte:
Prestižní ocenění Medaili Josefa Hlávky udělila včera Hlávkova nadace přednímu českému neurofyziologovi a neurobiologovi Františkovi Vyskočilovi z Fyziologického ústavu Akademie věd. Letos je to pro profesora Vyskočila, který se dožívá 70 let, již druhé významné ocenění. Tento měsíc převzal z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše také Čestnou oborovou medaili J. E. Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách. Vstupte! s prof. Františkem Vyskočilem odvysíláme v pondělí 21. 11. 2011.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.