Pákistán v (a po) éře prezidenta Parvíze Mušarafa
Bez velkých okázalostí a bez truchlení se začátkem února Pákistán naposledy rozloučil s bývalý prezidentem Parvízem Mušarafem. Jeho ostatky do země převezli z exilu, kde s malou přestávkou strávil 15 let. (Repríza.)
Zatím poslední z řady pákistánských generálů, kteří se chopili moci, patřil k oblíbencům Západu a k nejvýznamnějším spojencům USA ve válce proti terorismu.
V Pákistánu je ale odkaz Parvíze Mušarafa spíš negativní, i když ne tak úplně jeho vinou. Své zemi vládl mezi lety 1999 a 2008 a jeho příběh je i příběhem pádu do osidel globální války proti terorismu, která rozvrátila nejen Afghánistán ale i Pákistán.
Jeho turbulentní éře se věnuje pořad Za obzorem Ondřeje Himmera.
Související
-
S novým Afghánistánem bude spolupracovat hlavně Pákistán. Čína tam potřebuje klid, myslí si geograf
S ustupujícími vojsky NATO vzniká v Afghánistánu nový prostor pro posilování a uplatňování vlivu. Hlavními hráči jsou tak opět Rusové a Číňané.
-
Pákistán bude spíš pragmatický, Írán ale může podpořit protitálibánský odpor, uvažuje analytik
Na území Afghánistánu už islamistickému hnutí Tálibán vzdoruje jen provincie Pandžšír a tři okresy v sousední provincii Baghlán.
-
Alžběta Jungrová: Focení v ženské věznici mě sejmulo skoro stejně jako Afrika nebo Pákistán
„Focení miluju, ale nemyslím si, že nějaká fotka stojí za to, abych se přestala chovat jako člověk,“ říká přední česká fotografka Alžběta Jungrová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.