Padevět: K vysokým ústavním funkcím patří důstojné chování. To u nejvyšších představitelů nevidím
Spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět necítí ze současné společenské situace zásadní skepsi nebo smutek. „V různých souvislostech říkám, že se v České republice přes řadu obrovských problémů máme tak dobře, jako jsme se v moderní historii nikdy neměli. Měřeno materiálně, což je ovšem pro řadu spoluobčanů vším,“ myslí si Padevět.
„Dokud se budou lidé zajímat o společenské dění, budou ochotni na něm nějak participovat a nedojde k převzetí státu. Neříkám, že k němu má dojít, nebo že se to připravuje. Ale v historii to tak vždycky bylo. Dokud jsou lidé ochotni vyjít do ulic, dokud jsou ochotni psát a dokud nenastoupí tvrdá represe, tak stát ještě jistým způsobem funguje.“
Boj může být tvrdý, ale s respektem
Nakladatel ale upozorňuje na obecně nedostatečnou kulturu v politice.
Marek Epstein: Nemám rád, když někdo kafrá a pak mi řekne, že nejde volit
Televizi doma stále nemá, ale na filmy se scenárista Marek Epstein dívá často. Přestože napsal jeden román, za spisovatele se stále nepovažuje. Režisérka Agnieszka Holland podle jeho scénáře právě natáčí film Šarlatán. A i když cítí, že by to bylo správné, doufá, že se nezapojí do politiky.
„Obávám se že řada těch nejvrcholnějších politiků se neumí chovat. Politický boj může být tvrdý, lidé mohou mít různé názory,“ říká a pokračuje:
„Velmi rád bych respektoval jak prezidenta republiky, tak svého premiéra, přestože jsou to lidé z jiných politických stran, než jaké ctím nebo vyznávám, ale myslím si, že k těmto vysokým ústavním funkcím patří především důstojné chování. To u našich nejvyšších představitelů když ne postrádám, tak alespoň občas nevidím.“
Komunismus v každé rodině
Padevět se ve své literární tvorbě věnuje mimo jiné otázkám společenské viny. „Hrůzy komunistického režimu si připomínáme neradi především proto, že část jeho pachatelů ještě žije. Jsou to samozřejmě naši příbuzní, kolegové v práci, bývalí spolužáci. Jsou jedni z nás.“
„Ve srovnání s nacisty, kteří okupovali naši zemi a z domácího prostředí jich moc nevzešlo, komunismus prorostl naší společností téměř do každé rodiny,“ říká spisovatel.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Dozvíte se více o postojích Jiřího Padevěta k současným demonstracím proti premiérovi napříč republikou. Přiblíží také svou poslední knihu, kterou vydal v letošním roce pod názvem Komunistické lágry.
Související
-
Ministerstvo kultury je jedním z nejhůře fungujících úřadů u nás, myslí si kunsthistorička Bartlová
Milena Bartlová je první profesorkou dějin umění v Česku. Expertka na středověk může i současné dění komentovat jako historička, feministka i stoupenkyně levice.
-
„Jen“ pracovní tábor? Nikomu bych nepřál, aby si Lety zkusil, říká Jiří Padevět
Nebyl jen Terezín a Lety. Za okupace fungovalo v Čechách a na Moravě několik desítek nacistických táborů, připomíná v rozhovoru s Lucií Výbornou publicista Jiří Padevět.
-
„Jsou to takové odřezky z velkých dějin,“ říká o svých povídkách Jiří Padevět
Malé a velké dějiny – protínají se, nebo míjejí? Badatel a prozaik Jiří Padevět si právě s tímhle motivem pohrává ve své knize mikropříběhů Ostny a oprátky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.