Otevřený dialog je metoda, která zkoumá život nemocného. Primárně nejde o určení psychiatrické diagnózy, vysvětluje peer konzultant
„Klasické psychiatrické paradigma stojí na diagnostice nemoci a odpovídající medikaci, která chorobu na základě biochemie ,nějak opraví‘. Nová metoda Otevřený dialog razí myšlenku, že ,nemoc‘ má souvislost s životem člověka a je reakcí na velký stres, změnu apod.,“ vysvětluje Jindřich Jašík, peer konzultant vyškolený v metodě Otevřený dialog. Sám se snaží přispět k destigmatizaci lidí s duševním onemocněním, jezdí po besedách a vypráví svůj příběh o cestě ze schizofrenie.
Jako příklad, jak člověk může „snadno“ získat psychiatrickou diagnózu, uvádí zkušenost muže, který přišel o blízkou osobu, opil se, naboural a vyhodili ho z práce, následně neměl na nájem.Čtěte také
„Když už měl skončit na ulici, pokusil se o sebevraždu – skončil na psychiatrii, dostal psychiatrickou diagnózu, medikaci a invalidní důchod. Možná jsem hloupý, ale tady přece vidím souvislost s jeho životem a tím, co se mu stalo a kam došel.“
Předností metody Otevřený dialog tak podle Jašíka je, že zohledňuje celého člověka a spíš upouští od diagnóz. „Spíš se snaží přeorientovat na to, jak se to stalo, že teď jste tady anebo že se teď děje to, co se děje. A snaží se v tom hledat porozumění a souvislosti.“
Čtěte také
Když vzpomíná na dobu, kdy se sám dostal na psychiatrii, říká, že tomu předcházela nespokojenost se životem i s celou společností. „Najednou jsem dostal pocit, že zachraňuji celý svět a jsem nejdůležitějším člověkem ve vesmíru. Měl jsem i lehkou mánii s nadnesenou náladou, nepotřeboval jsem jíst, spát. Bylo to fajn, ale jen do chvíle, kdy se přidal strach.“
„Nakonec jsem se ocitl v nikdy nekončícím hororu, kdy mne chtěl neustále někdo zabít. Skončilo to stále zataženými závěsy, kdy jsem věřil, že po mně jdou snad i upíři a nevím, kdo další,“ dodává.
Jak se nakonec dostal z kouta své duše, najdete v záznamu pořadu Hovory Lucie Vopálenské.
Související
-
Schizofrenie je vážná duševní porucha, kterou u nás trpí až tři procenta populace
To je schíza, říkáváme. Ale nejspíš tušíme jen vzdáleně, o čem to vlastně mluvíme. Schizofrenii nám vysvětlí dnešní Zdravíčko
-
Schizofrenie jako rozštípnutí duše. Jak vznikl tento lékařský termín?
Slovo schizofrenie má původ v klasické řečtině, samo řecké ale není, bylo vytvořeno uměle jako lékařský termín.
-
Marihuana je častý spouštěč schizofrenie! Nejrizikovější je u mladých lidí
Je pro vás blízký člověk najednou nesrozumitelný, trpí bludy a utíká ke drogám? A víte, že to taky může být vážné?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.