Otázky a odpovědi: Kam míří ruské, čínské, indické vakcíny? Jak funguje vakcínová diplomacie?
Spravedlivá distribuce?
Zatímco bohaté státy se pravděpodobně proočkují už během tohoto roku, chudší regiony – jako například subsaharská Afrika – dosáhnou kolektivní imunity až v roce 2023. Podle některých odhadů dokonce ještě o rok později.
Související
-
Bohaté státy přeskakují ve frontě na vakcíny, upozorňuje expert. Následky mohou trvat desítky let
Svět překonal hranici sta milionů aplikovaných vakcín proti koronaviru. Jejich distribuce je ale extrémně nerovná. Drtivá většina ale končí v nejbohatších zemích.
-
Vakcíny typu mRNA by mělo být snadné upravit proti novým mutacím, vysvětluje viroložka Tachezy
O účinnosti registrovaných vakcín proti novým mutacím koronaviru existuje velmi málo informací. První studie teprve probíhají a k dispozici jsou jen předběžné výsledky.
-
Vakcíny z východu: Otazníky kolem schvalovacího procesu vyvolávají pochybnosti, shodují se odborníci
Na rozdíl od EU a dalších bohatých regionů zůstává většina rozvojového světa odkázána na vakcíny z Ruska, Číny nebo Indie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.