Operace 50 let slepého pacienta se podařila. Jeho mozek ale zapomněl vidět, vzpomíná na unikátní zákrok chirurg Stodůlka

21. březen 2020

Jsou to naprosto nezapomenutelné, nejkrásnější okamžiky. Těmito slovy komentuje světově uznávaný oční chirurg a zakladatel oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka své emoce ve chvíli, kdy jeho pacientka nebo pacient po letech znovu vidí. 

Čtěte také

Lékař přidává případ jednoho z jeho posledních pacientů. „Tento muž žije v Polsku a ztratil zrak v roce 1982. Po úraze poleptáním… Měl už za sebou několik transplantací rohovky, po kterých ale vždy viděl jen na chvíli. Naposledy to bylo na celých 16 let. My mu provedli transplantaci umělé rohovky a zrak se mu vrátil,“ říká v pořadu Českého rozhlasu Plus Hovory.   

Pro každého lékaře je podle Stodůlky krásný zážitek, když v čekárně, na první kontrole, po vyvolání jeho jména vstane a jde do ordinace sám. Příbuzní, kteří se o něj donedávna starali 24 hodin denně, jsou mu až v zádech.

Když pak po těch letech měl číst, nešlo to, zapomněl některá písmenka. Stejně jako jeho mozek odmítl rozeznávat barvy, takže jsme ho to museli znovu učit.
Pavel Stodůlka

Přidává i zážitky rodiny, kdy po cestě domů odmítal odpočívat, zato četl každý nápis, který po cestě potkali, komentoval, jak jsou teď auta jiná a svět mnohem barevnější.

Nepomůžeme, bohužel, všem

„Ta operace nebyla jednoduchá. Lidé po takto těžkých úrazech vyžadují erudovaný tým, který umí operativně řešit to, co se najde uvnitř postiženého oka. Je to často řada různých těžkých změn. Nám se to podařilo všechno vyčistit a implantovat rohovku. Dnes má velkou šanci, že bude vidět. Ostatně, první pacientka s implantovanou rohovkou se už přes ní dívá na svět 11 let.“

Čtěte také

Bohužel jsou lidé, kterým ani oční chirurg Pavel Stodůlka nepomůže. „Nejde to u lidí, kteří oslepli a mají špatnou sítnici nebo zrakový nerv. Typicky jde o lidi s cukrovkou nebo zeleným zákalem. Často i u těch, u kterých si myslíme, že je reálná šance na vrácení zraku, tak se to bohužel nepovede. Třeba protože vznikne velké krvácení, nebo se ten stav zkomplikuje, a pak na konci musíme konstatovat, že jsme nezvítězili.“

Co takovým lidem říkáte? „Všem se snažíme nic neslibovat. Spíš říkáme, že se jim pokusíme zlepšit, nebo aspoň zčásti zrak navrátit. I tady platí heslo: slibovat míň a pak spíš překvapit lepším výsledkem. Ale občas jsou to těžké chvíle. Obzvlášť pro ty, co si i z té malé naděje udělají velkou.“

Myslete na své oči

Zhoršuje lidem současný životní styl zrak? Tedy pokud hovoříme o běžném stavu, kdy není země v karanténě.

„To, jestli mobily, počítače a tablety zhoršují zrak, vědecky potvrzeno zatím není. Vývojově jsou ale naše oči postaveny tak, aby se mohly dívat různými směry na různé vzdálenosti. Protože jsme hledali kořist, nebo proto, abychom se sami kořistí nestali. Když se dnešní člověk dívá stále stejným směrem a ve vzdálenosti do půl metru, oční svaly se nepohybují a oko nepromasírovává, takže tím trpí i jeho výživa.“

Čtěte také

Očnímu chirurgovi Stodůlkovi se podařilo i něco neuvěřitelného – vrátit zrak muži po 50 letech slepoty. „Operace se podařila, ale on zapomněl vidět,“ vzpomíná. Viděl toho prý velmi málo, přitom nebyl žádný důvod. „My začali zpytovat svědomí, kde jsme udělali chybu, ale on najednou, ze dne na den, viděli líp a líp. Nejdřív jen velké předměty, pak barvy a my si uvědomili, že jeho mozek zapomněl vidět.“

K tomu, aby si vzpomněl, pak používali nejrůznější metody, včetně stimulace akupunkturou, až byl nakonec schopen dokonce číst bez brýlí.

Jak se obor oční chirurgie a laserových korekčních operací vyvíjí? Jak zakládal svou kliniku a proč se Vídeňáci chovají trochu jinak než čeští pacienti? Do Zlína dnes za Stodůlkou jezdí odborníci z celého světa. Jak to komentuje, se dozvíte z audiozáznamu pořadu Hovory Petra Vavroušky.  

Spustit audio

Související