Humanitární pracovník: V Evropě nám nic nechybí. Je těžké dívat se lidem, kterým pomáhám, do očí

19. prosinec 2024

S uprchlíky se poprvé setkal v roce 2015. Tehdy to byli lidé, kteří se snažili dostat do Německa. Dnes Jakub Shelby pracuje pro Mezinárodní Organizaci pro migraci (IOM), která je součástí systému OSN. Jeho poslední mise byla v Džibutsku, kde se setkávál s migranty z Afriky. Pokoušeli se dostat do Saúdské Arábie. „Emoce se mi nabalují, takže se mi třeba jednou za dva měsíce, že přijdu domů a deset minut brečím. Ale na denní bázi to tak nemám,“ přiznává pro Český rozhlas Plus.

Přes Džibutsko vede takzvaná východní migrační trasa. Ročně po ní přechází 300 tisíc lidí převážně z Etiopie, kteří odchází kvůli ekonomickým faktorům, měnícímu se klimatu i nepokojům na seberu země. Přes Džibutsko a Jemen míří do Saúdské Arábie.

„Jsou to chudí lidé, kteří nedostali jinou příležitost, jak žít lepší život. Nemají se jak uživit. Jsou to často ti nejchudší z nejchudších,“ přibližuje Shelby a mluví jako soukromá osoba, nikoliv reprezentant IOM.

Shelby se potkával s lidmi na cestě na Arabský poloostrov i s těmi, kteří už vyčerpali všechny rodinné peníze a emigrace se jim nepodařila. Viděl jejich zoufalství.

„Srovnat se s tím mi pomáhají zkušenosti, které jsem načerpal už dřív, v mladším věku,“ přiznává. „Nejvíc mi dala práce na libanonsko-syrské hranici. Viděl jsem tam lidi, kteří roky bydleli ve stejném přístřešku a každý den potřebovali pomoc.“

„A po návratu z Ukrajiny se mi často stávalo, že když jsem byl v Praze, byl jsem hodně dojatý z toho, že tady nemáme sirény, nelétají nám nad hlavou drony a rakety. Že nejsme každý den v ohrožení,“ říká s tím, že po příjezdu do Evropy je vždy prvních pár dní naměkko. 

„V naprosté většině nám v Evropě nic nechybí,“ zdůrazňuje. „Když jsem uprostřed pouště v Džibutsku, tak si uvědomuji, že mám v kapse diplomatický pas a kreditní kartu. A že kdyby toho na mě bylo příliš, tak bych mohl kdykoliv odjet. Což bych si samozřejmě nedovolil.“

Čtěte také

Zatímco on měl možnost Afriku bez problémů opustit, lidi, s nimiž se setkává jako humanitární pracovník, dávají za šanci neregulérní migrace na jiný kontinent celé jmění své rodiny.

„Ti lidé nemají nic, v poušti jsou odkázaní na naši pomoc. Pro mě je složité se jim dívat do očí. Jaký je mezi námi rozdíl? Ten, že já se narodil v Praze a oni v Etiopii,“ popisuje.

Stejné pocity měl i na Ukrajině. „Jel jsem pomáhat do Dněpru. Ale už jsem nejel dalších 150 kilometrů na východ na frontu. Ale viděl jsem dvacetileté kluky, kteří na tu frontu s velkou pravděpodobností mířili. Podívat se jim do očí je strašně složité,“ říká a doplňuje:

„Asi jsem už tak profesně deformovaný. Ale nejsem schopný pochopit nás jako lidi, že dokážeme tolerovat tyto rozdíly.“

Poslechněte si celý rozhovor

Související