Ondřejovský dalekohled prošel modernizací, vědcům teď nabídne víc možností
V roce 1967, kdy Astronomický ústav Akademie věd dalekohled pořídil, patřil mezi největší na světě. Dnes už existují daleko větší zařízení pro pozorování vesmíru. Svůj význam ale ani v konkurenci neztratil.
Modernizace vyšla jen na 2,5 milionu korun – to je ve srovnání s miliardovými částkami za úplně nový přístroj, cena poměrně nízká, vysvětluje Pavel Pintr. „Tím, že modernizujeme jenom určitou část a dalekohled jinak zůstává celkově zachovaný, jsou náklady mnohem nižší.“
Čtěte také
Tři z celkem šesti zrcadel nahradilo zařízení, vyvinuté v turnovském Ústavu fyziky plazmatu, které je podstatně méně náročné na údržbu.
Díky odbornému vylepšení budou mít výzkumníci k dispozici více světla, což umožní pozorování i slabších objektů. Dalekohled je teď účinnější také při pozorování větších ploch a nabídne víc možností při využívání fotometrie a spektroskopie.
Ačkoli se, co do velikosti, nemůže Perkův teleskop s dnešními až osmimetrovými dalekohledy měřit (má totiž jen dvoumetrový průměr), podle Petra Kabátha z Astronomického ústavu Akademie věd je stále schopný dělat velkou vědu.
Související
-
Vědecké dobrodružství z Chile, země s významnou observatoří i obrovskými zásobami lithia
Vědecký redaktor Ondřej Ševčík se vypravil až do Chile, kde navštívil observatoř La Silla, ze které pozorují vesmír i čeští astronomové, nebo solné pláně se zásobami lithia
-
Nasedáme a tankujeme až na Měsíci! NASA chce využít tamní led a prodlouží tím cesty do vesmíru
Americká NASA připravuje plány pro využití Měsíce jako mezipřistávací čerpací stanice pro další lety do vesmíru. Starty raket ze Země by to výrazně zlevnilo.
-
Vypařovací bazény jsou vidět až z vesmíru
Mikrobioložka Cristina Doradorová zkoumá vliv lithiové těžby na životní prostředí. „Čerpání a vypařování vody ze solných plání vytváří změny v celém systému“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.