Ondřej Vaculík: Kde ty byty jsou?

29. srpen 2019

Získat střechu nad hlavou nikdy nebylo snadné. U nás se na byt šetří nejdéle v Evropě.

Na nákup bytu o velikosti 70 m² potřebujeme více než 11 průměrných ročních mezd. Například v Norsku je to díky vyšším mzdám pouze pět průměrných ročních mezd.

Čtěte také

Proč jsou byty tak drahé? Protože poptávka převyšuje nabídku, říkají ekonomové. Nesoulad nabídky s poptávkou prý zvyšují také další a další lidé, kteří se stěhují do měst. Ovšem na venkově se také hodně staví, jak vidíme. 

Tak kde se ti další a další lidé, co potřebují byt nebo dům, pořád berou? V roce 2001 měla Česká republika 10 milionů 230 tisíc obyvatel, o deset let později (2011), pouze o 200 tisíc více. Podobný trend mírného vzrůstu počtu obyvatel platí i dnes. Jistě, lidé přibývají, ale také ubývají. Každý z nás nakonec byt či dům provždy opustí, a své bydlení uvolní pro následující generace.

Naši pradědečkové na venkově stavěli dům z vepřovic, z nepálených cihel z jílovité hlíny, plev, slámy, vápna a chlévské mrvy. Na dům o pouhých dvou místnostech padlo minimálně 4 000 sušených cihel. Hliněnou kaši pěchovaly do dřevěných forem i malé děti a cihly z nich vyklápěly jako bábovičky. Úmorná, nekonečná práce.

Drahé a pracné

Na venkově si lidé ještě nedávno podomácku vyráběli tvárnice ze škváry. Pamatujete? Co domů a bytů se za všechna ta léta u nás nastavělo! Tak proč je o byty taková nouze? 

Vždyť teď naopak žijeme v období, jak se říká, stavebního boomu, a domů a bytů přibývá možná více než nás. A přesto mladí lidé, zvláště ve velkých městech, mají problém pořídit siuž  i byteček 1+kk.  

Čtěte také

Kdo chodí například Prahou a všímá si, vidí někdy i celé bloky starších domů neobývané, opuštěné. Tak se zdá, že bytů fyzicky naopak může být i dostatek, pouze jaksi nejsou k mání. Jako by se vlastníkům nemovitostí ani nevyplatilo, aby se v takových domech bydlelo. Jako by majitelé neměli zájem volné byty pronajímat nebo prodávat. Je s tím práce, a oni ty peníze asi ani nepotřebují.  

Třeba si byty pořizují tak říkajíc pro strýčka příhodu, s tím, že jednou, až ceny za bydlení vzrostou do nebeské výše, se jim budou hodit mnohem více než dnes. Podle mého asi ani není nouze o byty samé, ale o možnost bydlení.

Vím o mladých lidech, kteří si hodlají postavit malý domek o pouhých dvou místnostech opět z hlíny, plev, slámy, vápna a chlévské mrvy. Získat střechu nad hlavou je stejně jako kdysi buď strašně drahé, nebo velice pracné. A vůbec nezáleží na tom, jestli se domů a bytů staví málo, nebo naopak hodně.

Autor je spisovatel a místostarosta Hořovic

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio