Ondřej Soukup: Je Navalnyj vězeň svědomí, nebo nacionalista?
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International má problém. Nejdříve udělila ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému čestný statut vězně svědomí, aby ho o pár dní později odvolala. Důvodem jsou více než deset let staré tweety z Navalného nacionalistického období, ve kterých se nepříliš hezky vyjadřuje o lidech, kteří se do Moskvy přistěhovali ve severního Kavkazu a ze střední Asie. Nic pěkného, ale také nic neobvyklého pro nálady velké většiny ruské veřejnosti.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Související
-
Alexandr Mitrofanov: V Rusku pokračuje polarizace společnosti, Navalnyj urychlovačem
V Petrohradu 31. ledna probíhaly masové protesty na podporu zatčeného Alexeje Navalného a proti politice Kremlu. Policie mezi jinými zadržela designéra Jevgenije Agafonova.
-
Libor Dvořák: Jak vypadá souboj Navalnyj – Putin
Poslední bitva vzplála – zhruba tak hodnotí četní ruští i zahraniční analytici současnou dálkovou konfrontaci mezi Vladimirem Putinem a jeho kritikem Alexejem Navalným.
-
„Demonstrace ukázaly, že Navalnyj umí podchytit nespokojenost s ruskou vládou,“ říká novinář Eggert
Vyrůstá Putinovi soupeř, který by ho mohl vážně ohrozit? A můžou Rusko k propuštění Navalného přimět evropské státy? Odpovídá komentátor Deutche Welle Konstantin Eggert.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.