Ondřej Neff: Snídaně u královny
Britská královna oslavila platinové jubileum svého panování, je na trůně už 70 let. V sobotu večer připravila překvapení a asi potěšila většinu z nás, kteří ji i zpovzdálí sledujeme se sympatií. Buckinghamský palác zveřejnil dvouminutové video. Je na něm zachycena návštěva Medvídka Paddingtona u královny.
Medvídek sedí s královnou u stolu, nehorázně lemtá čaj rovnou z konvice, přihlížející ceremoniář trne a strne ještě víc, když mu medvídek cákne do obličeje. Když pak medvídek královně nabídne svůj ušmudlaný sendvič, ona s úsměvem poděkuje a ukáže mu, že svůj sendvič sebou má přichystaný v kabelce.
Čtěte také
Když jsem to v neděli ráno uviděl na twitteru, samozřejmě jsem nelenil a zachoval jsem se stejně, jako když před deseti lety při zahájení olympijských her se Alžběta II. objevila ve společnosti s Jamesem Bondem a spolu s ním seskočila padákem. Je to možné? Opravdu je to královna?
I tentokrát je odpověď kladná. Ano, je to opravdu královna, protože je to opravdu královna. Británie je podle výzkumů veřejného mínění Čechům sympatická hned po Slovensku – to bereme jako součást rodiny – a Rakousku, i to bych si moc přál, abychom ho tak brali. Británie je spolu s Francií hned na následující příčce.
Dokud je královna zde
Čtěte také
Smysl pro humor vnímáme jako součást britské identity. Britský humor bývá suchý, někdy drsný. Když britská BBC produkovala seriál Top Gear s Jeremy Clarksonem, říkal jsem si: dokud BBC snáší Jeremyho humor, je to s Británií dobré. Načež Jeremyho vyhodili pod záminkou hádky na place a jedna jiskřička mi zhasla.
Teď si říkám: dokud je Alžběta II. ochotná skákat padákem a snídat s Medvídkem Paddingtonem, je to s Británií dobré. Kéž by jí to vydrželo a panovnici kéž aby zdraví dál sloužilo. Pacičkou Medvídka Paddingtona své příznivce pohladila. Dokud je zde královna se svým úsměvem a svými klobouky, je to známka, že se svět ještě úplně nezbláznil a nevyvrátil z kořenů. Faktického nemůže udělat královna mnoho, ale sama její přítomnost na scéně posiluje důvěru a to věru není málo dnes, kdy se zpochybňuje prakticky všechno.
Nějak mi panovnice připomíná maminku, když byla stará. Taky mi nemohla pomoci v té době, a že to byla hodně hnusná doba. Ale byla na světě a nějak mě to hřálo a posilovalo. Takže znovu, něco podobného vnímám ve vztahu k britské královně. A přeju jí, aby jí sendvič s Paddingtonovou marmeládou chutnal, nepochybuji, že se s ní o ten svůj po natáčení podělil.
Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.