Ondřej Neff: Drsná groteska

23. květen 2022

Sedám k mikrofonu rozpačitěji než jindy. Uvědomuji si, kolik lidí pohněvám a kolik z těch pohněvaných lidí si řeknou, že jsem úplný pitomec. A budou to lidé kvalitní, profesionálové ve svém řemesle. Ale dost okolkování, musím do studené vody.

Trochu věc zkreslím, jelikož nejde o ojedinělý případ, je jich spousta a to, o čem tu mluvím, mě napadlo už mockrát před tím. Čtu na internetu, že se podařilo najít video z pouliční kamery. Zachytilo ruské vojáky, jak vedou spoutané ukrajinské civilisty na popravu. Video zde, šipečkou se spustí.

Čtěte také

Načež se objeví zmrzlina na špejli a rozjásaná mladá žena volá – mražená pěna svěženka vás postaví na nohy i v parném létě. Následuje další šot, dívka za volantem automobilu říká: sním, nebo bdím? Ne! Řídím nový hybridní mazelus! Po absolvování pěny svěženky a hybridního mazeluse se nadechnete a teprve pak sledujete ruské vojáky, jak je zachytila lhostejná kamera někde na rohu, když vedli spoutané muže, aby je pak zastřelili.

Vrátím se k začátku svého povídání a k těm okolkům i konstatování, že mě budou brát za pitomce. To mi ale budou křivdit. Vím, jak to chodí. Internetové zpravodajství se nedělá ručně.

Žádný cynik za tím není

Čtěte také

U žádného počítače nesedí otrlý cynik, který si řekne, podívejme, máme tu záběr příprav na popravu, co by se k němu nejlíp hodilo? Frkneme tam pěnu svěženku a jako doplněk hybrida mazeluse. Takhle to nechodí. Internetovou stránku dává dohromady počítačový program. Vkládané video má svoje okénko. Ať je to jakékoli video.

Rusové chystají popravu. V Horní Dolní otevřeli plovárnu. V zoo se narodil ptakopysk. Prostě video. Před videem jsou dvě okénka pro reklamu. Do okénka ji strká počítačový program. Takže se to pěkně sejde, cvak a cvak a je to venku. Žádný cynik za tím není, prostě počítačový program. Navíc, program reklamy vybírá a zařazuje podle svého, takže k videu o ptakopyskovi může přijít reklama na cvičky a když se na to podíváte podruhé, uvidíte reklamu na smažené lupínky křupy křup.

Ondřej Neff

Jinak to nejde dělat. Tak složitou věc jako je internetová stránka zpravodajského deníku se ručně dělat nedá a kdo by se o to chtěl pokusit, skončil by v blázinci po osmačtyřiceti hodinách.

Co s tím? Jak reagovat na to, že svědectví o bestialitě předchází reklama na zmrzlinu? Nic se s tím dělat nedá a reagovat se dá jen konstatováním, že takový je náš šílený svět, ve kterém je všechno možné.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio