Ondřej Neff: Případ nezákonné roušky

28. září 2020

Týden uplynul a už tu máme další přestupek zákona. Když to půjde takhle dál, z pondělní glosy udělám černou kroniku.

Jsem důchodce a jako takovému mi stát poslal pět roušek a jeden respirátor. Hned se ukázalo, že pošta porušila zákon, protože rozbalila krabice a pytlíkovala roušky do obálek a navíc, kde vzala adresu? Mimořádně uvědomělí občané šli na úřad vlády roušky vrátit a stáli prý až hodinu ve frontě. Já si řek, že darované roušce na gumičku nekoukej, a tak tedy za roušky děkuju, šiknou se.

Čtěte také

Napadlo mě při té příležitosti, jak by to vypadalo při potopě světa. Ta byla v roce 1556 podle židovského kalendáře. Co kdyby tenkrát žili občané tak zákonů dbalí, jako jsou u nás? Museli by vylézt na kopec až k loděnici a tam oslovit stavitele.

Pane Noe, jestlipak máte kapitánské zkoušky? A co ta vaše archa, splňuje bezpečnostní normy a předpisy pro plavbu na širém moři, a že při potopě světa je to moře setsakra širé? Nejhlasitěji by museli křičet veterináři. Archa měla podle knihy Genesis 135krát 22krát 13 metrů. Do tak stísněného prostoru chcete nacpat celou zoologickou zahradu, pane Noe? Tak dost, tenhle podnik zavíráme, dříví zabavujeme a zvěř rozháníme.

Načež by strážce zákonů vzala voda.

Čtěte také

Ale to je jen takový vtípek, neberte mě doslova. Napadají mě vážnější právní zádrhele. Spor je o to, zda jde o zdravotnický materiál nebo ochrannou pomůcku. Pošta to brala jako ochrannou pomůcku, oponenti chápou roušky jako zdravotnický materiál. A co takhle kondomy, jak je to s nimi?

My penzisté kondomy od vlády poštou nedostáváme. Někdo by to mohl brát jako výsměch. Ale prodávají se všude možně, i v automatech na toaletách, u pumpy, u nás v potravinách je mají taky. Slouží k něčemu jinému než roušky. Jistý princip ale mají společný. Rouška i kondom tvoří mechanickou zábranu proti pronikání nákazy. Nasazují se na jiné orgány, nicméně slouží stejně. Ejhle virus korony, nasedne na kapénku jako na motocykl, sviští si to a lup, narazí na mříž a kapénka i s virem na ní uvízne. To je úloha roušky. Kovidův kolega virus HIV se už těší, jak přeskočí ze sliznice na sliznici a lup, narazí na stěnu a zůstane tam na ní. Zásadní rozdíl v tom nevidím, princip je totožný.

Ondřej Neff

Možná, že jsem snad nějak pomohl poště v argumentaci v nadcházejícím řízení. Ale protože žijeme v Česku a rozumprdy nespláchla potopa, může to dopadnout tak, že kondomy budou prohlášeny za léčivo a prodávány na předpis pouze v lékárnách. Zkusím tu vizi vydejchat v roušce, od vlády nebo bez vlády.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.